Szczególny nacisk zostanie położony na odbudowę urządzeń hydrotechnicznych, ale także na remonty oczyszczalni ścieków, zalanych kotłowni czy uszkodzonych sieci kanalizacyjnych.
Aby pomoc była skuteczna, NFOŚiGW współpracować będzie w tym zakresie z funduszami wojewódzkimi oraz administracją lokalną województw dotkniętych powodzią. Zakres pomocy będzie uzależniony od skali zniszczeń.
Narodowy Fundusz już dzisiaj jest gotowy do wsparcia finansowego przedsięwzięć mogących pomóc mieszkańcom zalanych i podtopionych regionów w szybszym powrocie do normalnej egzystencji. Zarząd NFOŚiGW podjął w tej sprawie stosowną uchwałę, przygotowano doświadczonych ekspertów do pomocy w sprawnym pozyskiwaniu funduszy. Zakres realizowanej pomocy oraz jej charakter określone zostały w ustawie Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 roku.
Nie jest to pierwszy przypadek wsparcia ofiar żywiołów przez NFOŚiGW. Ubiegłorocznych powodzian z Małopolski i Podkarpacia fundusz wsparł kwotą 2.8 mln zł, wspomógł także akcję usuwania skutków wichur i nawałnic z sierpnia 2008 roku kwotą 9 mln zł. Podczas największych powodzi, które nawiedziły Polskę w 1997 (powódź tysiąclecia) i w 2002 roku, na pomoc powodzianom NFOŚiGW wyasygnował łącznie ponad 320 milionów złotych. Pieniądze te wydatkowano zarówno na usuwanie skutków powodzi jak i na przedsięwzięcia zapobiegające powodziom w przyszłości.
Źródło: www.nfosigw.gov.pl
Komentarze (0)