Narzędzia dyscyplinowania do prawidłowej segregacji odpadów
Selektywna zbiórka, czyli segregowanie odpadów jest nie tylko dbaniem o przyszłość naszej planety i dobrostan naszego środowiska, ale też obowiązkiem każdego z nas. Co jednak w sytuacji, gdy ktoś uchyla się od tego obowiązku i nie dba o należytą gospodarkę odpadami w swoim domu czy lokalu? Czy na takie osoby czekają jakieś kary?
Obowiązek segregacji odpadów wynika między innymi z art. 23 ust. 1 ustawy o odpadach1, gdzie wskazuje się, że „odpady są zbierane w sposób selektywny”.
Selektywna zbiórka odpadów to takie ich zbieranie, w ramach którego dany strumień odpadów, w celu ułatwienia specyficznego przetwarzania, obejmuje jedynie odpady charakteryzujące się takimi samymi właściwościami i takimi samymi cechami. W Polsce obowiązuje system segregacji odpadów, w ramach którego odpady komunalne zbiera się aktualnie w podziale na pięć głównych frakcji:
- papier,
- metale i tworzywa sztuczne,
- szkło,
- odpady bio,
- odpady zmieszane/resztkowe.
Obowiązki gminy
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach2 (u.c.p.g.), utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy. To gminy nadzorują więc gospodarowanie odpadami komunalnymi, w tym realizację zadań powierz...