Nastolatek opracował metodę usuwania mikroplastiku z wody

Nastolatek opracował metodę usuwania mikroplastiku z wody
ko
31.07.2019, o godz. 13:47
czas czytania: około 2 minut
0

18-letni Fionn Ferreira zdobył międzynarodową nagrodę naukową za swój projekt w konkursie dla uczniów Google Science Fair 2019. W ramach projektu stworzył nową metodę ekstrakcji mikroplastiku z wody.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Mikroplastiki lub mikrogranulki (cząstki plastikowe o średnicy poniżej 5 mm) są często stosowane w mydłach, żelach pod prysznic i peelingach do twarzy do złuszczania skóry. Można je również znaleźć w pastach do zębów i ściernych środkach czyszczących. Ponieważ nie są wyłapywane przez oczyszczalnie ścieków, trafiają do wód, gdzie zjadają je ryby i inne dzikie zwierzęta. W ten sposób maleńkie cząstki plastiku trafiają do łańcucha pokarmowego człowieka.

W wielu krajach prowadza się przepisy zakazujące sprzedaży, produkcji, importu i eksportu produktów zawierających mikroplastiki, jednak uwalniają się one także z innych źródeł, m.in. z opon samochodowych podczas tarcia o jezdnię.

Ferrofluid rozwiązaniem

W ramach projektu młody Irlandczyk zbadał metodę usuwania mikroplastiku z wody przy użyciu ferrofluidu – nietoksycznego płynu magnetycznego składającego się z oleju i magnetytu (sproszkowanego tlenku żelaza). W obecności wody ferrofluid przyciąga mikroplastiki ze względu na apolarność obu materiałów.

Ferreira zbadał tę metodę ekstrakcji na dziesięciu rodzajach mikroplastików. Stężenie tworzyw sztucznych przed ekstrakcją i po niej zmierzył za pomocą spektrometru i mikroskopu zbudowanych w warunkach domowych. Wyniki potwierdziły hipotezę zakładającą 85-procentową ekstrakcję, bowiem w 1000 testów Ferreira był w stanie usunąć ponad 87 proc. mikroplastików z próbek wody.

Będą wdrożenia?

– Zastosowana metoda była najskuteczniejsza na włóknach uzyskanych z pralki, ale słabo sobie radziła z tworzywami polipropylenowymi – powiedział młody wynalazca. Ferreira chciałby, by jego propozycja stała się podstawą skutecznego sposobu usuwania mikroplastiku z wody także w skali przemysłowej.

Młody Irlandczyk, który dopiero w ubiegłym miesiącu zdawał maturę, zamierza studiować na uniwersytecie w Holandii. Pracuje jako kurator w szkolnym planetarium, ale zdobył już 12 nagród na targach naukowych.

źródło: thejournal.ie

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024