Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Natura w utylizacji odpadów w Warszawie. ZUSOK będzie miał zielony dach

Natura w utylizacji odpadów w Warszawie. ZUSOK będzie miał zielony dach
28.02.2024, o godz. 10:12
czas czytania: około 3 minut
0

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie będzie miał zielony dach. Dzięki obecnie przeprowadzanej modernizacji, ZUSOK będzie nie tylko przekształcał odpady w prąd i ciepło, ale także zapewni dodatkowe hektary zieleni w mieście. Zielony dach będzie wspierał retencję wody, zwalczał smog i zwiększał bioróżnorodność.   

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Rozbudowany Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie ma stać się najnowocześniejszą i największą tego typu instalacją w Polsce. Spalarnia odpadów będzie przetwarzać prawie 300 tys. ton rocznie, które zostaną przekształcone w prąd i ciepło dla Warszawy. Jednocześnie obiekt będzie pokryty zielonym dachem, który zapewni więcej naturalnych przestrzeni w Warszawie. Rośliny maja wpłynąć na jakość powietrza, ułatwić magazynowanie i uwalnianie wody deszczowej oraz ograniczyć występowanie tzw. wysp ciepła w okolicy.

Zielone dachy są coraz częściej wykorzystywane w budownictwie, a ZUSOK staje się przykładem zastosowania ich także w kluczowych obiektach infrastruktury. Kluczowy etap prac nad modernizacją obiektu został zakończony, a całość zostanie sfinalizowana już w 2024 roku.

Zielony dach zmienia zakład

Zielone dachy zyskują na popularności nie tylko w przypadku budownictwa mieszkalnego, ale także przy budowie kluczowych zakładów. Pokrywają ważne obiekty, zmniejszając ingerencje w środowisko naturalne. Stosowanie tego rodzaju rozwiązań jest szczególnie istotne w miastach, gdzie obecność roślin może zmniejszać wpływ globalnego ocieplenia na funkcjonowanie aglomeracji. Zieleń na dachach jest w stanie magazynować wodę podczas ulew, odciążając kanalizację i uwalniać parę w gorące dni. Jednocześnie ogranicza działanie słońca, zmniejszając ilość nagrzewającej się przestrzeni. Oczyszcza także powietrze z dwutlenku węgla, pozytywnie wpływając na emisyjność miasta.

W ZUSOK na dachu intensywnym zastosowano maty akumulacyjno-drenażowe DELTA®-FLORAXX 40H, wyróżniające się dużą retencją wody. Są w stanie zmagazynować aż ok. 19,6 l/m², co ma zapobiegać przeciążeniu systemu kanalizacyjnego. Dodatkowo zwiększają odporność hydroizolacji przeciw uszkodzeniom mikrobiologicznym. Użyto także mat DELTA®-FLORAXX TOP na dachu ekstensywnym, które magazynują ok. 7 l/m² i cechują się dużą wytrzymałością.

–Zielony dach przyczynia się do zwiększenia ekologiczności obiektu, dlatego coraz chętniej się go stosuje. Dzięki temu konstrukcja przede wszystkim mniej ingeruje w otoczenie. To też skrawek zieleni, która jest cenna zwłaszcza w miastach. Można stosować je zarówno w ważnych elementach infrastruktury, jak i w budynkach mieszkalnych, gdzie często stanowią dodatkową przestrzeń do relaksu – tłumaczy Piotr Pytel, doradca techniczny Dorken Delta.

Utylizacja odpadów z korzyścią dla otoczenia

Po modernizacji w ZUSOK będą funkcjonować 3 linie termicznego przekształcania, a obiekt będzie pracować przez 24 godziny na dobę, wytwarzając prąd i ciepło z odpadów. W ciągu roku powstanie 100 tys. MWh energii elektrycznej i 100 tys. ton żużla. Nowoczesna instalacja wpłynie tym samym na poprawę bezpieczeństwa energetycznego miasta, a żużel po waloryzacji zostanie wykorzystany w budownictwie drogowym. W tym momencie realizowane są ostatnie roboty budowlane.

Zielone dachy zajmują coraz więcej przestrzeni miejskiej, także w Warszawie, co pozytywnie wpływa na poprawę gospodarki wodnej aglomeracji i zwiększa komfort mieszkańców. Powstający Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych również wpisze się w ten trend, zapewniając dodatkową zieloną przestrzeń w mieście.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024