Politechnika Radomska włączyła się w prowadzoną przez Straż Miejską akcję ”Czysty Radom”.

Wiceprezydent Krzysztof Ferensztajn, rektor Politechniki Mirosław Luft oraz komendant Straży Miejskiej Paweł Górak podpisali porozumienie, w ramach którego Katedra Ochrony Środowiska Wydziału Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa Politechniki Radomskiej badać będzie próbki popiołów pobrane przez strażników podczas prowadzonych kontroli.  Koszty materiałów niezbędnych do analizy pokryje budżet miasta.

Akcja Straży Miejskiej „Czysty Radom” rozpoczęła się w połowie lutego. Strażnicy sprawdzają, czym radomianie palą w piecach. Takich kontroli – jak mówi Piotr Stępień, rzecznik straży miejskiej – odbyło się już kilkanaście. Ponad połowa z nich zakończyła się mandatami karnymi. Dla tych, którzy zatruwają środowisko spalając w piecach śmieci, nie ma taryfy ulgowej. Za spalanie śmieci grozi kara grzywny do 500 złotych.

W ramach akcji strażnicy mogą wejść na teren posesji i sprawdzić, co spalane jest w piecach. Jeżeli będą mieli wątpliwość, czy mieszkaniec pali wyłącznie naturalnych opałem, to pobiorą próbki popiołu i przekażą je do badania, które wykonane zostanie w laboratoriach Politechniki Radomskiej.

źródło: radom.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj