Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Nawałnice spowodowały straty na kilkadziesiąt milionów złotych

Nawałnice spowodowały straty na kilkadziesiąt milionów złotych
PAP
13.07.2021, o godz. 9:16
czas czytania: około 3 minut
0

Samorządowcy gmin poszkodowanych w wyniku gwałtownych ulew, które ostatniej doby przeszły nad Małopolską – głównie nad Sądecczyzną – szacują, że poniesione w wyniku podtopień i uszkodzeń w infrastrukturze straty mogą wynieść nawet kilkadziesiąt milionów złotych – dowiedziała się PAP.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Ulewne deszcze i wezbrane potoki spowodowały podtopienia domów i uszkodzenia w infrastrukturze drogowej w nowosądeckich gminach Łososina Dolna, Korzenna i Grybów oraz w samym mieście Nowy Sącz. Zniszczone zostały drogi, mosty, dojazdy do posesji; woda zalała wiele budynków.

Jak przekazał wojewoda małopolski Łukasz Kmita, w poniedziałek odbył się sztab kryzysowy z udziałem m.in. przedstawicieli najbardziej dotkniętego zdarzeniem powiatu nowosądeckiego; wzięli w nim udział również reprezentanci powiatów: brzeskiego, tarnowskiego, bocheńskiego i gorlickiego. – Samorządowcy w tej chwili szacują straty; większość z nich zadeklarowała, że dziś po południu, ewentualnie jutro rano przekaże informacje o ich rodzaju. Myślę, że jest to rząd kilkudziesięciu milionów złotych – wyjaśnił wojewoda w rozmowie z dziennikarzami.

Przypomniał, że tylko w gminie Korzenna uszkodzonych zostało dziewięć mostów i 14 dróg, a „takich gmin mamy co najmniej kilka, na przykład Łososinę Dolną, więc z pewnością straty będą znaczące.

– Dzisiaj (12 lipca – przyp. red.) odbywa się też objazd dyrektora Wód Polskich między innymi po obszarach, gdzie doszło do podtopień. Mamy informację, że w Korzennej zostały podtopione 32 obiekty; zniszczona została też część infrastruktury komunalnej i boiska sportowe – powiedział Kmita. Dodał, że zniszczeniu uległ tam Orlik; dopiero specjalna komisja oceni, w jaki sposób infrastruktura zostanie przywrócona do ponownego użytku.

Z kolei w Czchowie i Gnojniku w pow. brzeskim doszło do zalania przepompowni, ale udało się już przywrócić dostawy bieżącej wody. – O to się martwiliśmy, stąd obecność przedstawicieli sanepidu na dzisiejszej konferencji. Szczęśliwie okazało się, że samo źródło nie zostało skażone, zalane zostały jedynie przepompownie. Po kilku godzinach wypompowywania z nich wody – i dzięki urządzeniom służącym do jej uzdatniania – dostawy bieżącej wody zostały przywrócone – powiedział wojewoda.

Kmita wskazał, że na razie samorządowcy z poszkodowanych gmin zadeklarowali, iż własnymi siłami, przy wsparciu powiatowych centrów zarządzania kryzysowego, „będą starali się poradzić sobie z tą sytuacją”. Wskazał jednak, że nikt nie zostanie bez pomocy – trwa oczekiwanie na zgłoszenia poszczególnych gmin.

– To mieszkańcy muszą zgłosić do gminy ewentualną potrzebę wsparcia. Samorządowcy zostali dzisiaj przeze mnie zobowiązani, żeby szybko i sprawnie szacować straty” – wskazał Kmita. “Podjąłem decyzję, że – w ramach ogłoszonego lada moment Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – drogi, które zostały uszkodzone w wyniku tej wyjątkowo niekorzystnej sytuacji meteorologicznej i dużych opadów, będą dodatkowo punktowane przy ocenie. (…) W związku ze zmianą sposobu punktowania także remonty mają duże szanse na uzyskanie dofinansowania rządowego w wysokości do 80 procent, więc lada moment ogłosimy ten nabór – zadeklarował wojewoda.

Ponadto Kmita podkreślił, że przez cały weekend w działaniach związanych ze skutkami nawałnic wzięło udział 4,5 tys. strażaków; podkreślił, że chodzi tutaj też o służby zaangażowane w działania w Krakowie, nad którym w piątek również przeszły gwałtowne ulewy. – W niedzielę w Małopolsce, przy tych niekorzystnych zjawiskach pogodowych, zanotowaliśmy łącznie ponad 300 zdarzeń, a w działaniach uczestniczyło 700 strażaków – doprecyzował.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024