Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

NCBR przekaże prawie 44 mln zł na recykling odpadów

NCBR przekaże prawie 44 mln zł na recykling odpadów
jwo/PAP
23.08.2017, o godz. 8:36
czas czytania: około 2 minut
0

Niemal 44 mln zł przekaże Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na 12 nowatorskich projektów dotyczących technologii odzysku. Dofinansowane przedsięwzięcia okazały się najlepsze w pierwszym konkursie programu sektorowego Innowacyjny Recykling.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

O granty NCBR mogły się ubiegać projekty obejmujące odzysk odpadów sektora metali nieżelaznych, odpadów wydobywczych węgla kamiennego, odpadów ze szkła, ceramiki, materiałów budowlanych, a także drzewnych.

Przedsiębiorcy mogli się starać o dofinansowanie prowadzonych badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych albo wyłącznie tych ostatnich.

– Granty otrzymały bardzo zróżnicowane projekty. Część z nich dotyczy przetwarzania poszczególnych frakcji, inne ich oczyszczania, a jeszcze inne odzyskiwania wartościowych metali. Projekty te łączy jednak innowacyjny charakter i duży potencjał, dający nadzieję na prawdziwy przełom w branży. Liczymy, że część z nich znajdzie zastosowanie nie tylko w Polsce, ale również za granicą – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

Spośród 27 ocenionych w konkursie projektów dofinansowanie uzyskało 12. Łączna wysokość przekazanych środków wyniosła prawie 44 mln zł. Po 2 granty uzyskały wnioski z Mazowsza, Małopolski, Wielkopolski, Podkarpacia i województwa śląskiego, po 1 – z woj. łódzkiego i zachodniopomorskiego.

Jak poinformowało NCBR, fundusze zostaną przeznaczone na projekty dotyczące rozwoju technologii odzysku metali (np. chrom, aluminium, miedź), superstopów i metali ziem rzadkich, ale również technologii pozwalających wykorzystywać odpady szklane, drewniane, a nawet gruz budowlany. Najwyżej oceniony został projekt innowacyjnej technologii recyklingu chromu z materiałów odpadowych.

– Recykling to z jednej strony nowe perspektywy ekonomiczne, bo przecież rośnie skala możliwości wykorzystywania odpadów, z drugiej zaś – realne działanie na rzecz poprawy naszego otoczenia – ocenił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Z kolei wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński zauważył, że prace badawczo-rozwojowe dotyczące recyklingu odpadów to duża szansa dla całego przemysłu.

– Chcemy wspierać projekty, które znajdą szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Już dziś surowce pochodzące z odzysku są powszechnie stosowane np. w budownictwie czy energetyce – dodał Dardziński.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2026