(23.08.2007) Narodowy Fundusz Inwestycyjny Foksal kupuje pakiet większościowy w EnergoEko I. To realizacja zapowiedzi strategii podbicia rynku energii produkowanej ze źródeł odnawialnych, ogłoszonej równolegle z planami fuzji ze spółką Zeneris.

EnergoEko I ma się zająć budową instalacji spalarni śmieci. Produktem spalania odpadków w procesie pirolizy (bez dostępu tlenu) będzie gaz, który stanie się paliwem dla elektrociepłowni. W tym procesie powstaje także tzw. Koksik, którym można zastąpić miał węglowy przy paleniu w piecach.

Grzegorz Kubica, szef NFI Foksal, przekonuje, że taka technologia jest o 30 proc. Tańsza od tradycyjnych spalarni. Jak mówi, jego celem jest uczestniczenie przynajmniej w jednaj tego typu inwestycji rocznie. NFI Foksal po połączeniu z Zenerisem będzie dostarczać technologię i organizować finansowanie, a EnergoEko I budować instalacje.

Energia, która powstanie w wyniku utylizacji odpadów, ma być dodatkowym atutem oferty. Normy unijne nakazują, by do 2010 roku 7,5 proc. Energii produkowanej w Polsce pochodziło ze źródeł odnawialnych. Dziesięć lat później kwota ta ma być blisko dwa razy większa.

NFI Foksal kupuje pakiet kontrolny EnergoEko I za 1,6 mln zł. Pierwsza instalacja do termicznego przetwarzania odpadów ma powstać w Jastrzębiu-Zdroju. Na miejscu zlikwidowanej kopalni Moszczenica powstanie zakład produkcji nośników energetycznych, gdzie będą trafiały odpady. Gaz powstający z ich obróbki trafi do Elektrociepłowni Moszczenica należącej do Spółki Energetycznej Jastrzębie.

źródło: Puls Biznesu

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj