Fundacja o. Rydzyka nie dostanie 27,3 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na odwierty w poszukiwaniu wód geotermalnych. Fundusz wypowiedział jej umowę.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, prezes Funduszu w piśmie do zarządu Fundacji Lux Veritatis wskazał, że organizacja o. Rydzyka nie dotrzymuje warunków umowy, ponieważ nie udziela wymaganych przez NFOŚiGW wyjaśnień, nie udostępnia potrzebnych dokumentów i nie przystąpiła do odwiertów zgodnie z przewidywanym harmonogramem.

Chodzi o ponad 27 mln zł, które rada nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznała fundacji Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka w zeszłym roku. Pieniądze miały zostać przeznaczone na odwierty w poszukiwaniu wód geotermalnych w Toruniu. O. Rydzyk chce nimi ogrzać m.in. kompleks akademicki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. W lutym ub. r. Fundusz przyznał na ten cel 12 mln zł, a w listopadzie ub. r. kolejnych 15 mln zł, bo Lux Veritatis zmieniła technologię odwiertów i chce zastosować droższe rury – z włókien szklanych, zamiast tańszej stali.

– Decyzja wypowiadająca nam umowę, według opinii kancelarii prawnej, która nas reprezentuje, jest kuriozalna, nie ma żadnego umocowania w prawie – komentuje w "Naszym Dzienniku" Lidia Kochanowicz z Fundacji Lux Veritatis. Kochanowicz twierdzi, że postanowienie Funduszu jest motywowane politycznie, a nie merytorycznie i stoją za nim decydenci rządzący w kraju.

źródło: Gazeta Wyborcza Toruń

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj