„Nie umiem spuszczać wody, sprzątnij po mnie!” – to hasło, które pojawiło się na plakatach w Gdańsku. 14 marca ruszyła akcja organizowana przez gdańską Straż Miejską oraz przez Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego.

Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale także obowiązki. Gdańska Straż Miejska apeluje: "Posprzątaj po swoim psie!"

Celem akcji jest edukacja mieszkańców w zakresie przepisów dotyczących właścicieli czworonogów oraz dbanie o porządek i wizerunek miasta. Od 1996 roku sprzątanie po swoich czworonożnych pupilach jest obowiązkiem. Mimo to badania przeprowadzone przez firmę SMG/KRC pokazują, że 58% właścicieli psów bardzo rzadko sprząta po swoim pupilu, a 38 % nie robi tego w ogóle.

– Wszystkie psy w Gdańsku dziennie produkują 4 tony odchodów, co rocznie daje 1460 ton – zaznacza Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

– Zwiększyliśmy liczbę strażników zaangażowanych w poranne i wieczorne kontrole miejsc, gdzie najczęściej mieszkańcy wyprowadzają psy na spacery – zaznacza Miłosz Jurgielewicz, rzecznik Straży Miejskiej w Gdańsku. – Z zanieczyszczaniem miasta walczymy na dwa sposoby poprzez mandaty, a także poprzez akcję „żółta kartka” w której właściciele czworonogów zamiast mandatów otrzymują pouczenia wraz z torebkami na sprzątanie psich nieczystości.

Tylko w ub. roku gmina Gdańsk kupiła milion torebek na psie odchody. Torebki będą dostępne w 129 punktach miasta, m.in. w gdańskich Biurach Obsługi Mieszkańców, siedzibach osiedli mieszkaniowych, rad osiedli, gabinetach weterynaryjnych, w siedzibie Urzędu Miejskiego w Gdańsku, kioskach. Akcja wydawania bezpłatnych torebek ruszy jeszcze w marcu.

źródło: gdansk.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj