Samorządy nie przejmą jednak od nowego roku kontroli nad odpadami komunalnymi, bo dopiero jutro odbędzie się pierwsze czytanie stosownej ustawy – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak przekonuje jednak Andrzej Kraszewski, minister środowiska, przepisy znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie mają szansę wejść w życie w ciągu trzech miesięcy. – Liczę na to, że okres przejęcia przez samorządy kontroli nad odpadami komunalnymi nie zostanie przesunięty i gminy szybko zaczną realizować gospodarkę odpadami w taki sposób, jak to jest w całej Unii Europejskiej – mówi cytowany przez "DGP" minister Kraszewski.

Projekt przewiduje, że samorządy będą miały 12 miesięcy od uchwalenia przepisów na to, by przygotować się do sprawowania śmieciowej władzy. Po upływie tego czasu gminy pobiorą od wszystkich mieszkańców opłaty za odbiór śmieci. Projekt przewiduje, że samorządy wyłonią w przetargach firmy, które będą transportować odpady do wskazanych przez gminę zakładów przetwarzania. W ten sposób śmieci najpierw trafią do odzysku i recyklingu. Dopiero to, czego nie da się ponownie wykorzystać, zostanie skierowane do składowania – czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Gmina stanie się właścicielem odpadów komunalnych na swoim terenie. W ten sposób obciąży opłatą za wywóz śmieci mieszkańców, którzy nie będą musieli mieć podpisanych umów z prywatnymi firmami. Gmina będzie odpowiedzialna za to, by odebrać śmieci i je odpowiednio zagospodarować. Realizację tych zadań samorządy powierzą firmom, które wygrają przetargi. Takie rozwiązania znajdują się w projekcie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, którego pierwsze czytanie odbędzie się jutro w Sejmie.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj