Coraz więcej igieł, wenflonów i innych odpadów medycznych znajdują w pojemnikach i workach do selektywnej zbiórki odpadów pracownicy ostrowskiego ZOiGO “MZO” S.A. Igły są wielkim zagrożeniem dla pracowników sortowni.

Mimo wielu ostrzeżeń i akcji informacyjnych prowadzonych przez MZO wciąż powtarzają się takie przypadki. Od początku roku doszło do kilku zakłuć pracowników sortowni, którzy musieli przejść serie kosztownych badań i szczepień.

ZOiGO "MZO" S.A. zorganizowało spotkanie dotyczące zakłuć, w którym uczestniczyli oprócz Zarządu i pracowników Spółki, przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej, Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej oraz Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych.

"Warto pamiętać, że osoba, która wyrzuca tego typu odpady do ogólnodostępnych pojemników czy worków do zbiórki selektywnej odpowiada karnie i cywilnie (na podstawie art. 160 i art. 161 Kodeksu Karnego oraz art. 415 Kodeksu Cywilnego). ZOiGO "MZO" S.A. może także znaleźć osobę wrzucającą niedozwolone odpady do worków z selektywnej zbiórki. Każdy worek ma kod pozwalający na zidentyfikowanie klienta. By pozbyć się odpadów medycznych, w tym strzykawek, igieł, nici czy wenflonów trzeba podpisać umowę na odbiór odpadów niebezpiecznych z MZO i ustalić termin ich odbioru" – czytamy w komunkiacie ostrowskiego magistratu.

źródło: ostrow-wielkopolski.um.gov.pl

 

Czytaj więcej

Skomentuj