Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Nielegalne odpady wróciły do Niemiec

Nielegalne odpady wróciły do Niemiec
22.04.2024, o godz. 11:17
czas czytania: około 1 minuty
0

Blisko 24 tony nielegalnie przewożonych odpadów wysłanych z Niemiec do Polski wróciły do kraju wysyłki. To kolejny w ostatnim czasie zwrot odpadów, zrealizowany dzięki sprawnej akcji służb i działaniom Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Do zatrzymania nielegalnego transportu przez inspektorów Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz funkcjonariuszy Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego doszło 21 marca 2024 r.
 

Transport był realizowany w oparciu o procedurę przemieszczania odpadów z tzw. zielonej listy. Zgodnie z dokumentacją, powinien zatem zawierać odpady metali. Jednak kontrola wykazała, że transportowane odpady stanowią mieszaninę odpadów metalowych i innych, takich, jak elementy gumowe, kawałki plastiku i tektury. Wobec czego stwierdzono, że transport był nielegalny.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska powiadomił odpowiedni urząd niemiecki o nielegalnym transgranicznym przemieszczaniu odpadów oraz zawnioskował o przeprowadzenie zwrotu odpadów. W wyniku współpracy pomiędzy GIOŚ a odpowiednim urzędem niemieckim, 15 kwietnia 2024 r. odpady został zwrócone do Niemiec.

Przewozy pod nadzorem

Warto wiedzieć, że przywóz do Polski oraz tranzyt przez nasz kraj wszystkich rodzajów odpadów podlega rejestracji w Systemie Elektronicznej Notyfikacji Transportów SENT.

Przepisy nakładają obowiązek zgłoszenia przewozu na podmiot odbierający oraz przewoźnika. Dodatkowo przewoźnik jest zobowiązany do zapewnienia przekazywania danych geolokalizacyjnych,
a kierujący do posiadania numeru referencyjnego i uruchomienia lokalizatora.

System SENT w istotny sposób przyczynia się do skutecznego zwalczania nielegalnego przemieszczania odpadów.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b odpady TI-MA [13.05 – 26.05.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024