Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Nielegalne składowisko odpadów i areszt dla prezesa spółki, do której należy teren składowania

Nielegalne składowisko odpadów i areszt dla prezesa spółki, do której należy teren składowania
MŁ/PAP
02.04.2024, o godz. 10:16
czas czytania: około 2 minut
0

Nielegalne składowisko odpadów, wśród których znajdowały się także odpady niebezpieczne dla zdrowia i życia ujawniono w woj. kujawsko-pomorskim w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi. Aresztowano prezesa spółki, która była właścicielem posesji. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

O odkryciu nielegalnego składowiska odpadów w jednej z miejscowości na terenie województwa kujawsko-pomorskiego poinformował w czwartek (28.03.2024) rzecznik Prokuratury Regionalnej w Łodzi, prowadzącej obszerne śledztwo w sprawie działalności kilku grup przestępczych zajmujących się nielegalnym obrotem odpadami.

Zakopali odpady 

Prok. Krzysztof Bukowiecki wyjaśnił, że odpady były zakopane głęboko w ziemi na terenie wcześniej wytypowanej przez śledczych posesji. Wśród nich były m.in. odpady farb i lakierów, zawierające rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne, szlamy z usuwania farb i lakierów, zawierające rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne, odpady z usuwania farb i lakierów, zawierające rozpuszczalniki organiczne, rozpuszczalniki i mieszaniny rozpuszczalników.Jak podkreślił rzecznik, substancje te ze względu na ich znaczną ilość, skład chemiczny, warunki i sposób składowania ich w gruncie stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka. Mogą też spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza, powierzchni ziemi oraz być poważnym zagrożeniem dla zwierząt i przyrody.

Zorganizowana grupa przestępcza?

“Na miejscu zatrzymano prezesa spółki, która była właścicielem posesji. Prokurator bezpośrednio po przeprowadzeniu czynności przedstawił zatrzymanemu mężczyźnie zarzuty popełnienia przestępstw polegających na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej oraz poświadczaniu nieprawdy w dokumentach. Przestępstwa zarzucone podejrzanemu zagrożone są karą do ośmiu lat pozbawienia wolności. Sąd zastosował wobec niego tymczasowe aresztowanie” – wyjaśnił prok. Bukowiecki.

Dodał, że uzyskana opinia biegłego, zawierająca wyniki badań zabezpieczonych substancji, uzasadnia rozszerzenie stawianych podejrzanemu zarzutów o czyny związane z popełnienie przestępstw na szkodę środowiska, zagrożone surowszymi karami.

Działania Prokuratury Regionalnej w Łodzi na terenie woj. kujawsko-pomorskiego były związane z jednym z wątków obszernego śledztwa dotyczącego działalności kilku grup przestępczych zajmujących się nielegalnym obrotem odpadami. Do tej pory zarzuty przedstawiono w nim 51 osobom, a wobec 22 podejrzanych przebywa w areszcie. Przedmiotem śledztwa jest działalność łącznie około 700 podmiotów biorących udział w nielegalnym procederze.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024