1 / 3

Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała 2 nielegalne transporty odpadów z Niemiec do Polski – 24 ton złomu i 16 ton używanej odzieży.

Odbiorcy nie posiadali wymaganego zezwolenia na przetwarzanie odpadów, ich odzysku lub utylizacji. Przewoźnikom grozi kara 13 tys. zł, a odbiorcom – do 500 tys. zł.

KAS wykryła nielegalny transport odpadów podczas rutynowej kontroli na autostradzie A4 w Jędrzychowicach. Okazało się, że w ciężarówce znajduje się złom z Niemiec. W prawie 24-tonowym ładunku przywożonym dla dwóch polskich odbiorców niemal połowa była przewożona niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Jeden z odbiorców nie posiadał zezwolenia na przetwarzanie i nie był w stanie dokonać odzysku lub unieszkodliwienia złomu w sposób zgodny z przepisami – podaje KAS. Wojewódzki inspektor ochrony środowiska uznał przewóz za nielegalny.

Podczas kontroli innego transportu z Niemiec, KAS wykryła w naczepie tira 16 ton odzieży używanej. Odbiorca odpadów nie posiadał wymaganego zezwolenia na przetwarzanie odpadów i nie był w stanie dokonać ich odzysku lub utylizacji w sposób zgodny z przepisami. WIOŚ również uznał przewóz odzieży za nielegalny.

Naczepy wraz z towarem zajęto do postępowania karnego. Przewoźnicy w postępowaniu administracyjnym są zagrożeni karą 13 tys. zł, a odbiorcy w postępowaniu karnym do 500 tys. zł.

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. A czy inspektorzy KAS słyszeli o procesie R12, który stosowany jest przez większość firm złomowych i obejmuje procesy powszechnie stosowane w gospodarowaniu złomem (odpadem)? Większość decyzji zezwalających na zbieranie odpadu zawiera informację o procesie R12 jako procesie gospodarowania odpadem

  2. Dobre wieści.
    Zgodnie z wypowiedziami włoskich mafiosów. Teraz najbardziej dochodowym biznesem to nie narkotyki i prostytucja, tylko śmieci – praktycznie o zerowym ryzyku. 13tys. dla przewoźników przy miliinowych zyskach to prawie żadne pieniądze.

Skomentuj