Funkcjonariusze z Piły (wielkopolskie) zatrzymali 5 osób podejrzanych o magazynowanie ponad 105 ton niebezpiecznych odpadów. Zatrzymano również mężczyznę, u którego na posesji znaleziono ponad 20 sztuk padłej trzody chlewnej. Podejrzanym grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

O sprawie poinformował w środę mł. asp. Jędrzej Panglisz z KPP w Pile (wielkopolskie). Jak tłumaczył, 28 września policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KPP w Pile weszli na teren jednej z posesji w gminie Szydłowo.

“Na miejscu funkcjonariusze znaleźli 100 zbiorników z różnego rodzaju substancjami. Łącznie składowano w nich ponad 105 ton odpadów. Po pobraniu próbek, biegły sądowy z zakresu ochrony środowiska potwierdził, że zgromadzone odpady stwarzają zagrożenie dla ludzi oraz środowiska” – poinformował Panglisz.

Dodał, że działania na miejscu prowadziła także m.in. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego Państwowej Straży Pożarnej w Pile, oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

“Dodatkowo w innym budynku gospodarczym funkcjonariusze ujawnili padłą trzodę chlewną. Powiatowy Lekarz Weterynarii potwierdził, że niewłaściwe warunki w jakich przebywały zwierzęta oraz brak należytej opieki doprowadziły do ich zgonu. 29-latek został zatrzymany i usłyszał już zarzut znęcania się nad zwierzętami” – wskazał Panglisz.

We wtorek w sprawie zatrzymano 5 osób, które mają związek z procederem składowania szkodliwych odpadów. Do zatrzymań doszło na terenie województwa wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Trzy z podejrzanych osób zostały objęte dozorem policyjnym. Wobec dwóch mężczyzn śledczy będą wnioskowali o tymczasowe aresztowanie.

Za popełnione przestępstwa podejrzanym grozi kara do 5 lat więzienia.

Czytaj więcej

Skomentuj