1 / 2

26 ton niewłaściwie sklasyfikowanych odpadów przewożono z Niemiec na Litwę litewską ciężarówką bez tablicy z napisem „odpady”. Ponadto transport ten był wykonywany bez wymaganego zezwolenia. Szereg nieprawidłowości stwierdzili inspektorzy wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Zestaw skierowano na wyznaczony parking strzeżony – podała ITD.

 

W piątek (14 stycznia), na autostradzie A2 w Żdżarach, patrol ITD z Konina zatrzymał do kontroli drogowej ciężarówkę należącą do litewskiego przedsiębiorcy. Kierowca niechętnie okazał inspektorom dokument przewozowy, z którego wynikało, że przewożonym ładunkiem były odpady żelaza i stali. Kontrolujący sprawdzili, co znajduje się w naczepie. Okazało się, że są to zmieszane odpady stali, żelaza, drewna i plastiku. Oprócz tego kierowca nie okazał do kontroli zezwolenia uprawniającego do wykonywania przewozu odpadów tranzytem przez terytorium Polski.

Wszczęto postępowanie

Na miejsce kontroli zostali wezwani pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Potwierdzili, że przewożone były zmieszane substancje i przedmioty z mechanicznej obróbki różnych odpadów. Wobec litewskiego przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne. Przedsiębiorca nie wpłacił kaucji na poczet kary, więc ciężarówkę skierowano na wyznaczony parking strzeżony.

Czytaj więcej

Skomentuj