Trzyosobową rotę w stylizowanych strojach historycznych strażników miejskich będzie można spotkać na staromiejskich ulicach Torunia codziennie po zmierzchu od 15 czerwca do końca wakacji.

Rota strażników to trzej aktorzy toruńskich teatrów: Horzycy i Baja Pomorskiego. Dowódcą roty będzie Paweł Tchórzewski. Strażnicy – tak jak w ubiegłym roku – będą ubrani w stylizowane stroje historyczne toruńskich strażników miejskich. Na godzinny obchód ulicami starówki będą wychodzić o zmierzchu, czyli ok. godz. 21. Będą obwieszczać zbliżający się koniec dnia i potrzebę zachowania dobrych obyczajów. Turystom nie odmówią ustawienia się do pamiątkowego zdjęcia, a wszystkim zainteresowanym wydarzeniami kulturalnymi w mieście będą przekazywać ulotki z informacjami o ofercie Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Stroje strażników to swobodna stylizacja ubiorów XVI-wiecznych, bo w ikonografii miasta niewiele się zachowało historycznych wizerunków straży miejskiej. Ubrani są w białe koszule, szare, pikowane kamizelki z biało-niebieską szachownicą na plecach (barwy Torunia), czerwone spodnie i skórzane buty. Na głowach mają hełmy, a w rękach halabardy, zaś ich dowódca nosi czarny biret, a w rękach niesie kołatkę i latarenkę.

Patrole historycznych strażników miejskich odbywają się na zlecenie Urzędu Miasta Torunia.

źródło: torun.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj