Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Niższa temperatura w szkołach, ograniczenia w oświetleniu ulic. Lublin dołącza do grona miast zaciskających pasa

Niższa temperatura w szkołach, ograniczenia w oświetleniu ulic. Lublin dołącza do grona miast zaciskających pasa
MŁ/PAP
26.09.2022, o godz. 13:13
czas czytania: około 3 minut
0

Obniżenie temperatury o ok. 1 st. C w wybranych szkołach i wcześniejsze wyłączanie oświetlenia miejskiego nad ranem – to niektóre sposoby na oszczędzanie, wprowadzone w Lublinie w związku z wysokimi cenami energii. Miasto rozważa też ograniczenie iluminacji budynków, fontann, pomników.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

„Proponowane przez rząd zmniejszenie zużycia prądu o 10, 20 czy 30 proc. nie zrekompensuje drastycznej podwyżki cen energii. Jest to więc dla samorządów duży problem” – poinformował PAP zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju Artur Szymczyk.
Dodał, że aktualna umowa na zakup energii elektrycznej obowiązuje od 1 lipca br. do 30 czerwca 2024 r. Ceny na dostawę energii elektrycznej wzrosły o ponad 250 proc. w stosunku do poprzednio obowiązujących stawek, a nowe stawki na zakup energii elektrycznej dla zasilenia latarni w stosunku dwuletnim są wyższe od poprzednich o około 345 proc.

Chcą minimalizować skutki odczuwalne dla mieszkańców

Podkreślił jednocześnie, że ratusz podejmuje wiele działań zmierzających do zmniejszenia zużycia energii, starając się dobierać je tak, by były jak najmniej odczuwalne przez mieszkańców. „Przy realizacji nowych inwestycji staramy się stosować różne rozwiązania, które pozwalają na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej z sieci, m.in. poprzez zastosowanie oświetlenia ledowego oraz odnawialnych źródeł energii. Natomiast w obiektach już istniejących wprowadzane są kompensacje mocy biernej, co pozwala na zmniejszenie wysokości opłat” – wyjaśnił.

Jakie oszczędności przynosi korekta godzin oświetlania ulic?

Jak przekazał lubelski ratusz, od czerwca wprowadzono korektę godzin włączania i wyłączania oświetlenia ulicznego, co również przekłada się na zmniejszenie zużycia energii. Chodzi o wcześniejsze o około 30 minut wyłączanie oświetlenia w porze porannej oraz późniejsze o 5 minut jego włączanie w porze popołudniowo-wieczornej. Przekłada się to na oszczędności w kwocie około 75 tys. zł za czerwiec oraz około 170 tys. w następnych miesiącach.

„Jednak z uwagi na wpływające w ostatnim czasie wnioski mieszkańców i zbliżający się okres jesienno-zimowy, zrezygnowano z późniejszego włączania oświetlenia w porze popołudniowo-wieczornej. Nadal natomiast obowiązuje zmiana w godzinach porannych i wcześniejsze o około 40 minut wyłączanie oświetlenia” – dodała Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego ratusza.

W szkołach temperatura w dół

Poinformowała również, że na podstawie szczegółowej analizy zużycia ciepła w miejskich placówkach oświatowych, tam gdzie było to możliwe, zdecydowano o obniżeniu temperatury ogrzewania w szkołach o ok. 1 st. Celsjusza – jak zaznaczyła – bez pogorszenia komfortu cieplnego w tych obiektach.

„Regulacja parametrów węzła cieplnego w placówkach oświatowych już się rozpoczęła i potrwa do końca października. Dodatkowo, prowadzone są spotkania z dyrektorami placówek oświatowych, podczas których przedstawiamy możliwości oszczędzania oraz racjonalnego korzystania z energii cieplnej. Średnie obniżanie temperatury w pomieszczeniach o 1 st. Celsjusza w sezonie grzewczym pozwala na zredukowanie zużycia ciepła o 5-8 proc., nie obniżając tym samym komfortu cieplnego” – wyjaśniła Góźdź.

Nie będzie świątecznych iluminacji?

Góźdź przekazała, że aktualnie nie jest planowana rezygnacja z miejskiej iluminacji świątecznej, ale pod uwagę brana jest zmiana sposobu i godzin jej funkcjonowania. „Aktualnie analizowane są także możliwości ograniczenia zużycia energii elektrycznej elementów oświetlenia na Placu Litewskim czy deptaku, w szczególności iluminacji fontann, budynków, pomników i drzew, mając jednocześnie na uwadze konieczność zapewnienia bezpieczeństwa w tym centralnym punkcie miast” – dodała.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024