Utworzone przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Koszalinie Muzeum Wody już po raz drugi włącza się w organizację Nocy Muzeów. Na zwiedzających czeka wiele ciekawych eksponatów, które z dużą pieczołowitością od lat zbierali pracownicy MWiK.

17 maja w godzinach od 18 do 24 mieszkańcy Koszalina i turyści będą mogli zobaczyć jak pracowali dawni wodociągowcy Koszalina, jak zorganizowana była ówczesna "fabryka wody".

Muzeum Wody Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Koszalinie zostało otwarte w budynku dawnej stacji filtrów wybudowanym około 1920 roku na terenie ówczesnego głównego ujęcia wody dla miasta. Do 1996 roku w tym miejscu znajdowały się filtry ciśnieniowe, które zostały zlikwidowane wraz z oddaniem do użytku zmodernizowanej stacji uzdatniania wody przy ul. Żwirowej w 1997 roku. Od tamtego czasu obiekt stał pusty.

Gospodarka odpadami. Koronawirus to tylko jeden z naszych problemów

Tymczasem w MWiK zaczęło przybywać eksponatów dotyczących historii koszalińskich wodociągów, urządzeń wodociągowych. Wszystko za sprawą pracowników  MWiK, którzy  zbierali znajdujące się w Firmie, mieście, a nawet zagranicą – urządzenia i eksponaty pochodzące z koszalińskich wodociągów. Wkrótce przerodziło się to w pomysł zorganizowania własnego wodociągowego Muzeum. Od pomysłu do jego zrealizowania upłynęło zaledwie kilka miesięcy.  Udało się zgromadzić – dzięki m.in. współpracy z Muzeum w Koszalinie – sporą ilość starych map wodociągowo – kanalizacyjnych, fragment rury wodociągowej z 1726 roku, hydranty i urządzenia z przełomu XIX i XX wieku. Cenne ciekawostki znajdują się również jako integralne części budynku muzeum. Takim elementem są choćby spiralne schody sprzed 100 lat.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj