Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Nocne pomiary sieci ciepłowniczej z samolotu nad Krakowem

Nocne pomiary sieci ciepłowniczej z samolotu nad Krakowem
dom
11.03.2021, o godz. 9:40
czas czytania: około 2 minut
0

W nocy z 6 na 7 marca nad Krakowem i Skawiną latał samolot, który robił zdjęcia termowizyjne sieci ciepłowniczej, eksploatowanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Wykonanie zdjęć umożliwi opracowanie mapy termicznej sieci ciepłowniczej ze wskazaniem miejsc o podwyższonych stratach ciepła.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

W wyniku analizy pozyskanych informacji można wskazać miejsca potencjalnych awarii sieci oraz odcinki rur o pogorszonej izolacji. W oparciu o te dane przedsiębiorstwo w okresie remontowym wymieni te odcinki sieci, które zagrożone są wystąpieniem awarii.

Dla uzyskania prawidłowego obrazu sieci zdjęcia można wykonać wyłącznie w ściśle określonych warunkach, a więc w nocy, przy odpowiedniej temperaturze i wilgotności, braku opadów, pokrywy śnieżnej i zachmurzenia poniżej pułapu lotu opadów, w tym mgły.

Ze względu na konieczność spełnienia tych warunków terminu lotu nie można z góry zaplanować. Wykonywanie zdjęć w ciągu dnia jest niemożliwe, ponieważ słońce zbyt nagrzewa powierzchnię i obraz termowizyjny nie wskaże przebiegu sieci ciepłowniczej. Zdjęcia pozyskuje się z samolotu lecącego na wysokości około 600 m. Firma świadcząca usługę przed lotami pozyskała wszystkie wymagane pozwolenia.

Samolot w czasie lotu robił zdjęcia kolejnym pasom miasta. Po przetworzeniu zdjęć uzyskiwany jest termiczny obraz, którego skala jest dostosowana do potrzeb MPEC. Tak opracowana mapa termowizyjna stanowi warstwę w systemie informacji geograficznej (GIS) funkcjonującym w MPEC. Dla osiągnięcia kompletu danych potrzebny będzie jeszcze jeden krótki lot, głównie nad Skawiną.

MPEC zlecił wykonanie zdjęć termowizyjnych po raz drugi. Pierwsze były wykonane w lutym 2020 r. Ich analiza dostarczyła wielu cennych informacji o sieciach ciepłowniczych, niemożliwych do pozyskania w inny sposób. Z tego względu, w tym roku pomiary też są wykonywane.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024