W Gdańsku do dyspozycji miłośników dwóch kółek są już prawie 3 kilometry drogi rowerowej od ulicy Piastowskiej do Brzeźna, a biegnący wzdłuż morza deptak od tej pory służy wyłącznie pieszym.

Po niezależnej drodze o czerwonej, bitumicznej nawierzchni poruszać się może równolegle czterech cyklistów. To duże ułatwienie przy rosnącym weekendowym natężeniu ruchu dwukołowego.  Do budowy drogi konieczna była wycinka kilku drzew, głównie samosiewów oraz przystosowanie otoczenia, w tym: budowa murów oporowych, ławeczek i montaż oświetlenia.

Koncepcja powstania trasy rowerowej w obecnym kształcie opracowana została już 6 lat temu. Budowę rozpoczęto 10 grudnia ubiegłego roku, a zakończono 30 czerwca br. Łącznie inwestycja kosztowała Miasto 9,6 mln zł.

Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie budowy 800 m drogi rowerowej wzdłuż ul. Turystycznej na odcinku od mostu pontonowego do ul. Przegalińskiej.

Trójmiejskie władze będą ubiegać się o fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego na 23 nowe drogi rowerowe o łącznej długości prawie 55 km. Plany te obejmuje projekt: „Rozwój Komunikacji Rowerowej Aglomeracji Trójmiejskiej w latach 2007-2013”

Podczas tegorocznego przejazdu rowerowego zrodził się także pomysł zorganizowania w Gdańsku kongresu Velocity 2013. Jego celem miałaby być m.in. promocja miasta, wspieranie ruchu rowerowego i promocja integracji systemu komunikacji rowerowej z systemem transportu publicznego (zwłaszcza z systemem SKM). Przyszłoroczny Velocity będzie miał miejsce w Brukseli.

źródło: gdansk.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj