Nowa elektrownia fotowoltaiczna została wybudowana na terenie stacji uzdatniania wody na osiedlu Nowa Krępa w Ostrowie Wielkopolskim. Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia wyniósł 2,5 mln złotych, a za jego wykonanie odpowiadała miejska spółka Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Wodkan SA.
Znaczenie ekologiczne i energetyczne inwestycji
„Inwestowanie w odnawialne źródła energii to kluczowy element naszej strategii zrównoważonego rozwoju. To krok w stronę większej niezależności energetycznej Ostrowa Wielkopolskiego oraz troski o środowisko. Dążymy do tego, by miasto stawało się coraz bardziej ekologiczne i innowacyjne” – podkreśliła prezydent Beata Klimek.
Elektrownia fotowoltaiczna składa się z blisko 700 paneli słonecznych, które w ciągu roku wygenerują około 375 MWh energii. Jak podano, taka ilość energii wystarczyłaby na miesięczne zapotrzebowanie około 1 250 gospodarstw domowych.
Oszczędności i korzyści dla mieszkańców
Dzięki nowej inwestycji obniżone zostaną koszty działalności oraz produkcji wody, co przełoży się na roczne oszczędności rzędu 250 tys. złotych. Tego typu rozwiązania energetyczne umożliwiają miastu ograniczenie wydatków na prąd i jednocześnie wspierają rozwój odnawialnych źródeł energii.
Jak zaznaczył zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Mikołaj Kostka, projekt ten przyczynia się także do ochrony środowiska. „Przewidywana redukcja emisji CO2 na poziomie około 600 ton rocznie to kluczowy krok w kierunku poprawy jakości powietrza oraz zwiększenia efektywności energetycznej spółki” – powiedział Kostka.
Budowa elektrowni fotowoltaicznej rozpoczęła się w 2023 roku. Środki na realizację projektu pochodziły z pożyczki udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Ważnym aspektem finansowania jest fakt, że 30% tej pożyczki zostanie umorzone, co dodatkowo zmniejszy obciążenie budżetu miejskiego.
Przyszłość odnawialnych źródeł energii w Ostrowie Wielkopolskim
Nowa elektrownia fotowoltaiczna to kolejny z zaplanowanych i realizowanych kroków w stronę ekologicznej transformacji Ostrowa Wielkopolskiego. Miasto coraz bardziej stawia na zrównoważony rozwój, dążąc do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji oraz zwiększenia niezależności energetycznej. Władze miasta nie wykluczają dalszych inwestycji w odnawialne źródła energii, które mogą w przyszłości przyczynić się do jeszcze większych oszczędności oraz poprawy jakości życia mieszkańców.
Komentarze (0)