W dniach 4-6 marca 2008 roku w Targach Kielce odbędą się VI Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX – Nowa Energia, które towarzyszą XI Międzynarodowym Targom Energetyki ENEX.

W ramach wystawy ENEX – Nowa Energia swoją ofertę przedstawią firmy prezentujące nowoczesne technologie pozyskiwania i wykorzystywania energii elektrycznej oraz cieplnej ze źródeł odnawialnych, możliwości finansowania energii ze źródeł odnawialnych, sposoby magazynowania i oszczędzania energii. Podczas ubiegłorocznej edycji targów swoją ofertę przedstawiło 108 firm z 7 krajów: Danii, Francji, Niemiec, Słowacji, Szwecji, Włoch, Polski. Targi odwiedzili specjaliści z branży energetycznej (technicy, konstruktorzy, główni energetycy) oraz urzędnicy ministerialni, inwestorzy i przedstawiciele władz samorządowych z całej Polski.

Perspektywa wyczerpania się nieodnawialnych paliw organicznych, rosnące zapotrzebowanie na energię we wszystkich krajach świata oraz ochrona środowiska wpływają na wzrost zainteresowania źródłami alternatywnymi lub źródłami energii odnawialnej. W energetyce światowej wiek XIX był epoką węgla i pary wodnej. Z kolei wiek XX okazał się epoką ropy naftowej i gazu. Zapowiada się, że XXI wiek będzie epoką energii niekonwencjonalnej, tym bardziej że ostatnie lata to okres rozkwitu działań na rzecz energetyki na bazie odnawialnych źródeł energii. Działaniom tym sprzyjają instytucje Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz innych państw niezależnie od ich poziomu rozwoju ekonomicznego. Energia odnawialna — biała energia stała się modnym hasłem również w Polsce. Perspektywy wyczerpania się zapasów paliw kopalnych oraz obawy o stan środowiska naturalnego człowieka znacznie zwiększyły zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w latach dziewięćdziesiątych. Od roku 1990 ilość energii wytwarzanej z energii promieniowania słonecznego wzrosła ponad dwukrotnie, a z energii wiatru czterokrotnie. Technologie odnawialnych źródeł energii rozwinęły się już do takiego stopnia, że mogą konkurować z konwencjonalnymi systemami energetycznymi. Odnawialne źródła energii są źródłami lokalnymi, toteż mogą zwiększyć poziom bezpieczeństwa energetycznego, zmniejszając eksport paliw kopalnych, stworzyć nowe miejsca pracy, szczególnie w małych i średnich przedsiębiorstwach, promować rozwój regionalny.

źródło: targikielce.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj