Kolejna farma hiszpańskiego inwestora Iberolica powstanie w Polsce. Będzie składała się z sześciu turbin o mocy 20,7 MW, a koszt jej budowy to ponad 100 mln zł. Inwestycja realizowana będzie w Dębnicy Kaszubskiej w woj. pomorskim.

– Właśnie rozpoczynamy prace budowlane i chcemy je skończyć do grudnia 2021 r. Wtedy elektrownia zacznie dostarczać zielony, ekologiczny, bezemisyjny prąd do sieci – wyjaśnia Xavier Canals, członek zarządu spółki DK Farma Wiatrowa. – Realizowana inwestycja ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego oraz realizacji krajowej i unijnej strategii zielonej energii.

– Inwestycja w Dębnicy Kaszubskiej to kolejny krok w procesie wdrażania w Polsce zmiany mixu energetycznego, tak istotnego z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz dostosowania się do dyrektyw Unii Europejskiej. To też element realizacji Zielonego Ładu oraz ogłoszonego właśnie programu Polski Ład, który kładzie nacisk na rozwój energii z wiatru – zaznacza Janusz Gajowiecki, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Sześć „wiatraków” wytworzy łączną moc 20,7 MW, co wystarczy na zasilenie energią elektryczną ponad 15 tys. gospodarstw domowych. W związku z inwestycją spółka w porozumieniu z Zarządem Dróg Powiatowych w Słupsku weźmie udział w remoncie części dróg powiatowych. Natomiast coroczne wpływy do budżetu Dębnicy Kaszubskiej wyniosą ok. 700 tys. zł.

Prąd wytwarzany w farmie po wygranej przez inwestora w 2019 r. aukcji będzie zasilał sieć poprzez stację Dębnica Kaszubska należącą do Energa Operator S.A.

– Na mocy podpisanego porozumienia z gminą zobowiązaliśmy się do realizacji szeregu inwestycji towarzyszących budowie farmy wiatrowej. W momencie powstania farmy ich kwota wyniesie 250 tys. zł. Później regularnie, co pięć lat spółka będzie inwestowała w komfort życia mieszkańców kolejnych 120 tys. zł. Będzie także dokładać do funduszy sołeckich 25 tys. zł rocznie – dodaje Xavier Canals.

Farma wiatrowa Dębnica Kaszubska to nie jedyne prowadzone przedsięwzięcie przez hiszpańskiego inwestora w Polsce. Przed kilkoma miesiącami spółka rozpoczęła prace budowlane w Białym Borze w woj. zachodniopomorskim. Powstaje tam farma z 42 turbinami, która dostarczy energię do ponad 100 tys. domów. Również tam będą realizowane inwestycje towarzyszące a wpływy podatkowe i dzierżawne dla gminy wyniosą ok. 2,5 mln zł. każdego roku przez następnych 30 lat.

Czytaj więcej

Skomentuj