W Kompleksie Utylizacji Odpadów w Bydgoszczy powstanie nowa kwatera balastu. Spółka ProNatura podpisała umowę z wykonawcą inwestycji.

Budowę nowej kwatery do składowania odpadów, o powierzchni 2,5 ha, wraz z przebudową sieci ściekowej powierzono zwycięzcy przeprowadzonego przetargu – zielonogórskiej firmie  Poszukiwania Naftowe Diament Sp. z o. o.. Podpisany kontrakt wart jest ponad 6 mln złotych.– Z pośród 7 złożonych ofert, wybraliśmy najkorzystniejszą, także pod względem ceny. Inwestycja realizowana będzie przy wykorzystaniu środków własnych. Ubiegamy się również o dodatkowe fundusze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej- mówi Marcin Janczylik, rzecznik ProNatury.

Wykonawca ma 8 miesięcy od dnia podpisania umowy na realizację tej niezbędnej inwestycji. Bez rozbudowy składowiska, Kompleks przy ul. Prądocińskiej, w myśl nowych regulacji prawnych, nie będzie mógł bowiem pełnić funkcji Regionalnej Instalacji do zagospodarowania odpadów. – Jednym z kryteriów jej funkcjonowania, jest zapewnienie składowiska o pojemności umożliwiającej składowanie odpadów przez okres nie krótszy niż 15 lat. Tymczasem eksploatacja obecnie funkcjonującej niecki zakończy się  już za około 2 lata. Jej zapełnienie przekroczyło 90% – wyjaśnia Janczylik.

Rozbudowa składowiska wraz z realizowanym przez ProNaturę projektem budowy spalarni to element wprowadzanej w Bydgoszczy i regionie kompleksowej gospodarki  odpadami. – Należy pamiętać, że dzięki spalarni znacząco ograniczymy składowanie odpadów, zwłaszcza biodegradowalnych. Jednak część wytwarzanych śmieci, nienadających się do odzysku, kompostowania czy spalenia, będzie nadal składowana – dodaje rzecznik.

źródło: pronatura.bydgoszcz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj