W Pleszewie z kranów mieszkańców popłynęła woda z nowej stacji uzdatniania. Inwestycja kosztowała ponad 3,9 mln zł.

Pleszewska Państwowa Inspekcja Sanitarna wydała decyzję o dopuszczeniu do spożycia wody ze Stacji Uzdatniania, co poprzedzone było serią badań. Także laboratorium Zakładu Wodociągów codziennie bada wodę pod względem fizyko-chemicznym i bakteriologicznym. Niezależnie, monitoring prowadzony jest również przez Sanepid.

Stacja Uzdatniania jest zaprojektowana, zbudowana i pracuje według najnowocześniejszych technologii światowych. Wszelkich nastaw i całej obsługi dokonuje się elektronicznie – za pomocą komputera, czego można dokonać zarówno w sterowni zlokalizowanej w stacji, jak i identycznej sterowni powstałej w budynku Zakładu Wodociągów. W obu obiektach znajduje się również stały podgląd na parametry aktualnej pracy stacji, ilość tłoczonej wody i wszelkie inne niezbędne wartości.

Budowa stacji rozpoczęła się w czerwcu 2007 r. i zakończyła w grudniu 2007r. Wówczas to rozpoczęty został proces jej rozruchu i wpracowania się urządzeń.

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy stacji, w porównaniu z jej pierwotnym projektem, trzeba było dokonać poważnej zmiany. Otóż projekt zakładał pozyskiwanie wody m.in. z ujęcia Tursko A, które wiosną 2007 roku zostało skażone przez czynniki zewnętrzne. W związku z utratą ujęcia, należało je wyeliminować z projektu i w związku z tym zmienić technologię dostarczania wody.

Inwestycja kosztowała ponad 3,9 mln zł. Z tego ponad 2,4 mln Miasto i Gmina pozyskało z Unii Europejskiej, a ponad 329 tys. – z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Wkład samorządu wyniósł  1,1 mln zł.

źródło: Pleszew.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj