Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Nowatorski zakład mechanicznego recyklingu powstaje w Niemczech

Nowatorski zakład mechanicznego recyklingu powstaje w Niemczech
dom
30.01.2021, o godz. 10:00
czas czytania: około 3 minut
0

W niemieckim Lahnstein powstaje jeden z najbardziej zaawansowanych na świecie zakładów mechanicznego recyklingu odpadów komunalnych z tworzyw sztucznych. Sortujący poużytkowe odpady z tworzyw sztucznych zakład demonstracyjny będzie produkował gotowe do wprowadzenia na rynek mieszanki granulatów polimerowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Inwestycja jest wspólnym przedsięwzięciem firm TOMRA, Borealis i Zimmerman. Borealis wnosi wiedzę i doświadczenie w zakresie innowacji, recyklingu i kompandowania. TOMRA przekazuje kompetencje dostawcy rozwiązań technologicznych, specjalistyczną wiedzę, a także znajomość procesów i rynku, które umożliwiają rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów zbierania i sortowania. Z kolei Zimmerman posiada doświadczenie w sortowaniu wielu rodzajów odpadów, w tym tworzyw sztucznych i w ramach projektu jest odpowiedzialna za efektywne funkcjonowanie zakładu oraz jakość produktów.

– Po niedawnym uruchomieniu nowego Działu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym widzimy wyraźnie, jak dużą rolę w dążeniu do zrównoważonej przyszłości odgrywa gospodarka odpadami. Zainicjowaliśmy projekt stworzenia jednego z najbardziej zaawansowanych zakładów mechanicznego recyklingu odpadów polimerowych. Pewne jest, że w nadchodzących latach transformacja w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym przyspieszy, a nasz projekt doskonale wpisuje się związane z tym wyzwania – mówi Volker Rehrmann z firmy TOMRA.

Nowoczesny obiekt przetwarza zarówno sztywne, jak i elastyczne odpady z tworzyw sztucznych pochodzące z gospodarstw domowych. W odróżnieniu od wielu istniejących zakładów recyklingu, będzie dostarczać zaawansowane rozwiązania niezbędne w przypadku wymagających zastosowań tworzyw sztucznych w różnych gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle motoryzacyjnym i branży produktów konsumenckich, zapewniając polimery z recyklingu o wysokim stopniu czystości, niskim poziomie zapachu, wysokiej konsystencji produktu i jasnym frakcjom kolorystycznym.

– Zakład oparty jest na zasadach stworzonej przez Borealis platformy EverMinds™, która ma na celu wprowadzanie innowacji w dziedzinie obiegu tworzyw sztucznych poprzez współpracę – wyjaśnia Lucrèce Foufopoulos z firmy Borealis.

Zadaniem zakładu demonstracyjnego jest dostarczenie materiału odbiorcom korporacyjnym i firmom zajmującym się przetwarzaniem w celu kwalifikacji, akceptacji i potwierdzenia, że oferowane produkty sprawdzą się w ich bardzo wymagających zastosowaniach. Techniczny sukces projektu to ważny krok w kierunku stworzenia nowoczesnego zakładu recyklingu na skalę komercyjną.

– W P&G produkujemy opakowania z myślą o ich „kolejnym życiu”, aby przyczynić się do stworzenia doskonalszej gospodarki o obiegu zamkniętym. Aby umożliwić branży realizację tej wizji, musimy zwiększyć dostawy wysokiej jakości tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. – mówi Gian De Belder z Procter & Gamble. – Może nam to pomóc osiągnąć cel wyznaczony na rok 2030, jakim jest zmniejszenie zużycia czystego tworzywa sztucznego w opakowaniach o 50 proc., czyli 300 tys. ton rocznie. Wczesne testy materiału wyglądają bardzo obiecująco.

– Do 2025 r. chcemy zmniejszyć udział pierwotnych tworzyw sztucznych na bazie surowców kopalnych do 50 proc., m.in. poprzez zwiększenie udziału tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu do ponad 30 proc. w skali globalnej. Jednym z głównych wyzwań związanych z większą liczbą opakowań produkowanych w oparciu o zasady gospodarki o obiegu zamkniętym jest dostępność wysokiej jakości tworzyw sztucznych z recyklingu, które mogą być stosowane w opakowaniach naszych marek – komentuje Thorsten Leopold z firmy Henkel.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024