Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

Nowe miasta na mapie Polski od 2019 r.

Nowe miasta na mapie Polski od 2019 r.
Barbara Krawczyk
07.08.2018, o godz. 11:03
czas czytania: około 2 minut
0

Koszyce, Lubowidz, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów i Wielbark to miejscowości, które zyskają status miasta. Zmiana nastąpi od 1 stycznia 2019 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Jak można przeczytać w opublikowanym przez Rządowe Centrum Legislacji projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, pierwszą z miejscowości są Koszyce położone w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim.

Były miastami do Powstania Styczniowego

Koszyce posiadały prawa miejskie w latach 1374-1869, jednak przestały być miastem w wyniku represji władz carskich po stłumieniu Powstania Styczniowego. W uzasadnieniu decyzji dotyczącej przywrócenia praw miejskich zwrócono uwagę, że m.in. „cechy funkcjonalno-przestrzenne projektowanego miasta wykazują jego miejski charakter”. Ponadto głównym źródłem utrzymania mieszkańców miejscowości jest działalność pozarolnicza.

Podobne argumenty przemawiają za nadaniem statusu miasta miejscowości Nowa Słupia w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim. Nowa Słupia była miastem w latach 1351-1869. Leżąca u podnóży Góry Święty Krzyż miejscowość, stanowi jeden z najważniejszych punktów turystycznych w Górach Świętokrzyskich.

W województwie świętokrzyskim w powiecie kieleckim znajduje się również Pierzchnica. Nadanie praw miejskich Pierzchnicy datuje się pomiędzy 1359 r. a 1397 r. Z kolei Szydłów (województwo świętokrzyskie, powiat staszowski) to miejscowość, która posiadała prawa miejskie w latach 1329-1869. Wszystkie te miejscowości, podobnie jak Koszyce, straciły status miasta w wyniku represji władz rosyjskich po krwawym stłumieniu Powstania Styczniowego.

Brama Krakowska w Szydłowie, fot.wikicommons/michalgorski

Rynek oznacza miejski charakter

Następna miejscowość to Wielbark (województwo warmińsko-mazurskie, powiat szczycieński), który posiadał już prawa miejskie w latach 1723-1946. Jak wskazano w uzasadnieniu, miejscowość ma wyraźnie wyodrębnione centrum, które stanowi otoczony kamienicami rynek.

Początkowo odrzucono natomiast wnioski o nadanie statusu miasta miejscowości Lubowidz w województwie mazowieckim. Jako przyczynę podano brak miejskiego charakteru zabudowy, a także brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jednak w tym przypadku skuteczne okazało się wsparcie ze strony Związku Miast Polskich i Lubowidz dołączył do grona miast.

Zmiany granic

Od nowego roku zmienią się granice na styku gminy Andrespol i gminy Koluszki, gminy Rawa Mazowiecka i miasta Rawa Mazowiecka, gminy Iwierzyce i gminy Sędziszów Małopolski, miasta Rzeszów oraz gmin Głogów Małopolski i Tyczyn, miasta Tarnowskie Góry i gminy Tworóg, gminy Pilica i gminy Ogrodzieniec, miasta i gminy Kościan, gminy Pakosław oraz gmin Jutrosin i Rawicz. Swoje granice zmieni też Opoczno, Pruchnik, Kolbuszowa, Sędziszów Małopolski, Kartuzy i Gryfino.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024