Władze Szczecina chcą odnowić tabor komunikacji miejskiej. Zaprezentowano właśnie cztery nowe autobusy.

Autobusy zakupiło Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica”. Cztery przegubowe Solarisy zostały pomalowane w nowych barwach miasta. Niskopodłogowe autobusy mają 18 metrów długości, spełniają normę spalin EURO 4. Mogą zabrać 166 pasażerów, w tym osobę na wózku inwalidzkim. Wewnątrz autobusu zainstalowano system informacyjny. Komunikaty są przekazywane na tablicach zarówno na świetlnych jak i w sposób głosowy. Wnętrze pojazdu jest monitorowane kamerami. Pojazdy zostały zakupione w leasingu na 7 lat. Kosztowały 5,1 mln zł. To kolejny zakup w tym roku. Cztery krótkie, niskopodłogowe pojazdy od wiosny nabył drugi z miejskich przewoźników – SPA Dąbie.

– Naszym zamiarem jest, aby do 2010 roku wymienić 25 procent autobusów – powiedział Piotr Krzystek Prezydent Szczecina. – Będą to najnowocześniejsze pojazdy, spełniające ostre kryteria ekologiczne. Zapewnimy komfort pasażerom a jednocześnie liczymy na to, że część osób przesiądzie się do nowych pojazdów, przez co zmniejszy się ruch samochodów w mieście.

Miasto konsekwentnie inwestuje w nowe autobusy. W ostatnim czasie podniesiono kapitał zakładowy spółek autobusowych, co pozwala na zakup nowego taboru. W SPA „Dąbie” otwarto właśnie oferty w przetargu na kupno 8 pojazdów. Będą to także autobusy niskopodłogowe, w pełni klimatyzowane, spełniające najwyższą normę spalin EEV. Przetarg powinien zostać rozstrzygnięty do końca czerwca. Dostawę autobusów przewiduje się na przełom stycznia i lutego 2009. W tym samym czasie drugi z miejskich przewoźników – SPA „Klonowica” powinien dysponować 10 pojazdami, na kupno których właśnie ogłosił przetarg. Będzie to pięć przegubowych i pięć krótkich wozów – wszystkie niskopodłogowe.

źródło: szczecin.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj