Reklama

ad1a KUBOTA [03.03-02.04.25]

W Puszczy Świętokrzyskiej mają powstać trzy nowe rezerwaty przyrody

W Puszczy Świętokrzyskiej mają powstać trzy nowe rezerwaty przyrody
pap/jw
24.02.2025, o godz. 11:46
czas czytania: około 2 minut
0

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu zaproponowała trzy nowe rezerwaty przyrody w Nadleśnictwie Suchedniów (Świętokrzyskie). Chroniłyby one najcenniejsze fragmenty ekosystemów leśnych w tej części Puszczy Świętokrzyskiej – m.in. bory jodłowe i lasy bukowe.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [04.03-31.03.25]

Trzy rezerwaty przyrody o roboczych nazwach “Wezmo’, “Jodły Dalejowskie” oraz “Buczyny na Świniej Górze” mają zajmować w sumie 1072 ha.

Ochrona cennych ekosystemów

Dr Jacek Koba z zespołu ds. ochrony przyrody Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Radomiu poinformował, że propozycja opiera się na koncepcji ochrony najcenniejszych, według dotychczasowego rozpoznania, fragmentów ekosystemów leśnych w tej części Puszczy Świętokrzyskiej.


 

– Proponowany rezerwat “Wezmo” ma na celu zachowanie zwartego obszaru siedlisk “hydrogenicznych” o wysokim stopniu uwilgotnienia, znacznym stopniu naturalności oraz typowej dla tego rodzaju ekosystemów niedostępności terenu. Rezerwat “Jodły Dalejowskie” będzie chronił przede wszystkim bory jodłowe oraz lasy jodłowo-bukowe i bukowo-jodłowe o zróżnicowanej strukturze przestrzennej i gatunkowej – podkreślił dr Koba.

Dodał, że trzeci z rezerwatów, “Buczyny na Świniej Górze”, to obszar ochrony, głównie lasów bukowych, a także jodłowo-bukowych i bukowo-jodłowych o wysokim stopniu naturalności i zróżnicowanej strukturze przestrzennej.

Realne zwiększenie ochrony

Przyrodnik zaznaczył, że powołanie do życia nowych rezerwatów pozwoli na ochronę trzech głównych typów ekosystemów w Puszczy Świętokrzyskiej. – Ekosystemów hydrogenicznych, czyli borów i lasów wilgotnych, bagiennych oraz łęgów, ekosystemów związanych z borami jodłowymi w różnych fazach rozwoju oraz ekosystemów związanych z lasami liściastymi – głównie buczynami, wykazującymi dynamiczne relacje przestrzenne z borami jodłowymi oraz grądami – wyjaśnił dr Koba.

Dodał, że projekt jest rozwiązaniem kompromisowym w odniesieniu do procedowanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Kielcach projektu rezerwatu przyrody “Bliżyńskie Lasy Naturalne”. W ubiegłym roku ponad 150 naukowców z całego kraju zaapelowało w liście do ministra klimatu i środowiska o objęcie ponad 3 tys. ha Lasów Suchedniowskich ochroną rezerwatową.

– Powołanie nowych rezerwatów przyrody o powierzchni ok. 1000 ha pozwoli na realne wzmocnienie ochrony tego terenu, przy jednoczesnym zachowaniu modelu zarządzania całym obszarem z uwzględnieniem potrzeb ochrony przyrody, zrównoważonej gospodarki leśnej i postulatów lokalnej społeczności – podkreślił leśnik. 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b IGO ZM [20.01-27.03.2025]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d OPAKOWANIA webinar EIR [03.03-30.03.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2025