Trzy rezerwaty przyrody o roboczych nazwach “Wezmo’, “Jodły Dalejowskie” oraz “Buczyny na Świniej Górze” mają zajmować w sumie 1072 ha.
Ochrona cennych ekosystemów
Dr Jacek Koba z zespołu ds. ochrony przyrody Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Radomiu poinformował, że propozycja opiera się na koncepcji ochrony najcenniejszych, według dotychczasowego rozpoznania, fragmentów ekosystemów leśnych w tej części Puszczy Świętokrzyskiej.
– Proponowany rezerwat “Wezmo” ma na celu zachowanie zwartego obszaru siedlisk “hydrogenicznych” o wysokim stopniu uwilgotnienia, znacznym stopniu naturalności oraz typowej dla tego rodzaju ekosystemów niedostępności terenu. Rezerwat “Jodły Dalejowskie” będzie chronił przede wszystkim bory jodłowe oraz lasy jodłowo-bukowe i bukowo-jodłowe o zróżnicowanej strukturze przestrzennej i gatunkowej – podkreślił dr Koba.
Dodał, że trzeci z rezerwatów, “Buczyny na Świniej Górze”, to obszar ochrony, głównie lasów bukowych, a także jodłowo-bukowych i bukowo-jodłowych o wysokim stopniu naturalności i zróżnicowanej strukturze przestrzennej.
Realne zwiększenie ochrony
Przyrodnik zaznaczył, że powołanie do życia nowych rezerwatów pozwoli na ochronę trzech głównych typów ekosystemów w Puszczy Świętokrzyskiej. – Ekosystemów hydrogenicznych, czyli borów i lasów wilgotnych, bagiennych oraz łęgów, ekosystemów związanych z borami jodłowymi w różnych fazach rozwoju oraz ekosystemów związanych z lasami liściastymi – głównie buczynami, wykazującymi dynamiczne relacje przestrzenne z borami jodłowymi oraz grądami – wyjaśnił dr Koba.
Dodał, że projekt jest rozwiązaniem kompromisowym w odniesieniu do procedowanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Kielcach projektu rezerwatu przyrody “Bliżyńskie Lasy Naturalne”. W ubiegłym roku ponad 150 naukowców z całego kraju zaapelowało w liście do ministra klimatu i środowiska o objęcie ponad 3 tys. ha Lasów Suchedniowskich ochroną rezerwatową.
– Powołanie nowych rezerwatów przyrody o powierzchni ok. 1000 ha pozwoli na realne wzmocnienie ochrony tego terenu, przy jednoczesnym zachowaniu modelu zarządzania całym obszarem z uwzględnieniem potrzeb ochrony przyrody, zrównoważonej gospodarki leśnej i postulatów lokalnej społeczności – podkreślił leśnik.
Komentarze (0)