Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Nowe, świąteczne iluminacje we Wrocławiu [FILM]

Nowe, świąteczne iluminacje we Wrocławiu [FILM]
26.12.2021, o godz. 13:03
czas czytania: około 2 minut
0

Choinka w Rynku, gwiazdy, łańcuchy i podłaźniczka, czyli czubek jodły, świerku lub sosnowa gałąź wieszana pod sufitem, to motywy przewodnie iluminacji bożonarodzeniowej we Wrocławiu, które rozbłysnęły m.in. na ul. Oławskiej, Kiełbaśniczej, Świdnickiej i Ruskiej. Zobaczcie świąteczny Wrocław!

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Atmosferę Bożego Narodzenia we Wrocławiu tworzą różnokolorowe uliczne dekoracje i choinki, z których najbardziej okazała co roku stoi w Rynku. Dzięki lampkom, rozświetlonym gwiazdom i ozdobom wieczorami w mieście panuje świąteczna aura.

W tym sezonie zimowym Wrocław prezentuje się w zupełnie nowej odsłonie. Motywem przewodnim tegorocznej iluminacji świątecznej jest podłaźniczka i staropolska tradycja bożonarodzeniowa.

W dekoracjach królują motywy świątecznych pająków, słomianych gwiazd, papierowych łańcuchów i kul, a także tytułowej podłaźniczki. Kolorystyka dekoracji opiera się na zestawie pięciu kolorów światła: białym zimnym, białym ciepłym, żółtym, bursztynowym oraz niebieskim.

Świąteczne choinki we Wrocławiu

Choinki stoją się na Rynku, Nowym Targu, ryneczku Psiego Pola, Nowych Żernikach oraz pl. Grunwaldzkim. Dekoracje ledowe również po raz kolejny oświetlają naturalnie rosnące drzewko przy ul. Dobrzyńskiej. Elementy iluminacji zdobią też fontanny na placach Gołębim, Orląt Lwowskich oraz Jana Pawła II.

W nowej odsłonie zobaczymy też świąteczne dekoracje most Tumskiego oraz fontanny na ul. Oławskiej.

Czym jest podłaźniczka?

To słowiański pierwowzór choinki, królujący na polskich ziemiach aż do lat 20. XX w. Ścięte gałązki lub czubek świerka albo jodły podwieszano u sufitu i bogato dekorowano. Etnografowie wyróżnili trzy ozdoby bożonarodzeniowe, które uważa się za poprzedniczki choinki. To wspomniana podłaźniczka, a także światy i pająki.

Podłaźniczka i świat są rdzennie polskie, pająki spotykane są na całym świecie. Świat to kula wykonywana z okrągłych opłatków w kolorze białym, różowym, zielonym i żółtym. Pająki, przypominające dzisiejsze żyrandole, wykonywane były ze słomy, symbolu urodzaju i szczęścia.

Świąteczne iluminacje będą zdobiły Wrocław do końca stycznia 2022

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024