„Dla ważności uchwały w sprawie stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi i funkcjonowania ewentualnych zwolnień niezbędne jest zatem podjęcie przez radę gminy nowej uchwały w możliwie najkrótszym terminie na podstawie znowelizowanych przepisów” – informowali początkowo urzędnicy resortu środowiska.
Dość szybko pojawiły się głosy, że taka interpretacja przepisów jest niewłaściwa. – Komunikat Ministerstwa Środowiska w sprawie uchwał podejmowanych na podstawie art. 6k ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w części dotyczącej wpływu nowelizacji ustawy na obowiązywanie uchwał w sprawie stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest nieprawidłowy i stanowi błędne uogólnienie. Moc obowiązującą utracą bowiem wyłącznie przepisy gminne niezgodne ze znowelizowanymi przepisami – mówi Maciej Kiełbus, prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu.
Komunikat Ministerstwa Środowiska spotkał się także z rozbieżnymi ocenami ze strony Regionalnych Izb Obrachunkowych. Interpretację zbliżoną do stanowiska Ministerstwa Środowiska przedstawiła Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie, natomiast odmienne stanowisko przedstawiła Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy.
“Komunikat wynikał z troski o zachowanie podstawy prawnej do finansowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi w gminach i rekomendował jak najszybsze podjęcie uchwał” – tłumaczą urzędnicy. Teraz jednak resort środowiska wycofuje sie z wcześniejszej interpretacji.
“Po dodatkowej analizie, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że sam art. 6k ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie uległ zmianie, oraz np. stanowisko Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z 28 stycznia br., można w opinii Ministerstwa Środowiska – w przypadku gdy treść dotychczasowej uchwały nie jest sprzeczna ze znowelizowaną ustawą – przychylić się do poglądu, że uchwała taka nadal pozostaje w mocy do czasu uchwalenia i wejścia w życie nowej uchwały”.
W pozostałych przypadkach Ministerstwo Środowiska rekomenduje gminom podjęcie uchwał w sprawie wyboru metody i stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w najkrótszym możliwym terminie. Urzędnicy zwracają jednak uwagę na niewiążący charakter powyższej opinii i podkreśla, że wiążące interpretacje będą dokonywane dopiero w rozstrzygnięciach organów orzekających dotyczących konkretnych uchwał. “W chwili obecnej brak jest orzecznictwa, które mogłoby stanowić punkt odniesienia” – czytamy w komunikacie ministerstwa.
– Należy przypuszczać, iż przedstawione powyżej stanowiska nie zakończą dyskusji w przedmiotowej kwestii. W najbliższym czasie nie sposób wykluczyć kolejnych pism i stanowisk. W dalszej przyszłości możliwe są także orzeczenia sądów administracyjnych w przedmiotowej sprawie. Szkoda, że Komunikat Ministerstwa Środowiska z dnia 21 stycznia 2015 roku nie został poprzedzony szerszą analizą oraz, że wyniki tej analizy nie zostały przedstawione w treści komunikatu. Być może pozwoliłoby to uniknąć całego zamieszczania i uchronić gminy przed grożącymi im konsekwencjami – komentuje Maciej Kiełbus z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners.
Więcej na ten temat w serwisie prawodlasamorzadu.pl
Komentarze (0)