Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Nowe zasady segregacji odpadów. Kraków stawia na... kulturę

Nowe zasady segregacji odpadów. Kraków stawia na... kulturę
sm
25.03.2019, o godz. 12:03
czas czytania: około 2 minut
1

1 kwietnia zmienią się zasady segregacji odpadów w Krakowie. Pojawi się pięć pojemników do segregacji odpadów. Miasto wspiera zmianę zasad szeroką kampanią informacyjno-reklamową. Są filmy, ulotki i plakaty, a także hasło, które ma trafić do serc mieszkańców Krakowa: "Kultura niejedno ma imię. Segreguj odpady".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Ponieważ dotąd nie było w Krakowie podziału odpadów segregowanych na pięć fakcji, miasto wspiera zmianę zasad szeroką kampanią informacyjną, w której odwołuje się m.in. do kultury. Kampanii reklamowej przyświeca hasło “Kultura niejedno ma imię. Segreguj odpady”. Ponieważ Kraków uznaje się za stolicę kultury polskiej, takie hasło może zyskać akceptację mieszkańców.

Kraków stawia na edukację

Oprócz chwytliwego hasła jest też edukacja. – Plastikowe kubki po śmietanie lub jogurcie, kartony po mleku lub sokach, woreczki foliowe oraz metalowe puszki muszą trafić do pojemnika żółtego, przeznaczonego na metale i tworzywa sztuczne. Suche i niezatłuszczone torebki papierowe oraz tekturowe opakowania po jajkach (pod warunkiem, że nie są zabrudzone) wyrzucamy do pojemnika niebieskiego, przeznaczonego na papier – pisze miasto na swojej stronie.

Są też porady bardziej szczegółowe: skorupki z jajek są bioodpadami, które powinny trafić do brązowego pojemnika. Z kolei takie odpady jak zatłuszczony papier po maśle, zużyty ręcznik papierowy, resztki mięsa i kości, należy wrzucać do szarego pojemnika przeznaczonego na odpady zmieszane.

Miasto przypomina i powtarza, że do żółtego pojemnika powinny trafiać opakowania wykonane z tworzyw sztucznych i metalu – zarówno opakowania po artykułach spożywczych, jak również po szamponach, płynach do kąpieli, płynach do prania, a także tubki po paście do zębów oraz opakowania ze styropianu.

Niebieski kosz jest przeznaczony na papier biurowy, tekturę, zeszyty, gazety i papier do pakowania. Ważne jest, aby papier trafiający do niebieskiego pojemnika był suchy i niezatłuszczony.

Do zielonego pojemnika należy wyrzucać opakowania ze szkła, czyli szklane butelki i słoiki. Nie należy tu wrzucać szkła stołowego, luster, szkła zbrojonego lub hartowanego.

W brązowym pojemniku gromadzone mają być resztki jedzenia, takie jak: obierki z owoców i warzyw, ogryzki, skorupki z jajek oraz fusy z kawy i herbaty. Nie wrzucamy tu jednak mięsa ani kości.

Do szarego pojemnika, przeznaczonego na odpady zmieszane, należy wrzucać zużyte chusteczki jednorazowe, ręczniki papierowe, pieluchy, zatłuszczony papier, rozbite szklanki i talerze, porcelanowe kubki, a także resztki mięsa i kości.

Co z pozostałymi odpadami?

Miasto przypomina, że do żadnego z tych pojemników nie można wrzucać odpadów niebezpiecznych, np. baterii, żarówek, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, przeterminowanych lekarstw, odpadów budowlanych, resztek farb, lakierów, opakowań po smarach i olejach silnikowych.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zapewnia mieszkańcom miasta możliwość bezpiecznego pozbywania się odpadów niebezpiecznych między innymi poprzez usługę „Elektrobrygada na telefon”, Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych czy też „Krakowskie ekopudełka”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


q

Komentarz #16761 dodany 2019-03-27 00:06:15

Piszecie o tym mieście, które do dzisiaj nie dostarczyło mieszkańcom z zabudowy jednorodzinnej worków w odpowiednich kolorach?

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2023