W stolicy przybędzie zieleńców. W tym roku nowa roślinność zajmie powierzchnię niemal 14 tys. metrów kwadratowych.

Zarząd Oczyszczania Miasta w Warszawie modernizuje trawniki przyuliczne zmieniając je w  zieleńce. Najwięcej zmian będzie na Woli, Białołęce i Pradze Północ. W całym mieście pojawi się zostanie 65 tys. krzewów i bylin. Część roślin posadzono wiosną, reszta prac ruszy na jesieni.

Zagospodarowywanie trawników wyższą roślinnością, czyli krzewami i bylinami oraz ozdobnymi trawami urozmaica przestrzeń publiczną, co wpływa na poprawę estetyki miasta. Krzewy są też alternatywą dla płotków i innych ogrodzeń jakie trzeba ustawiać w miejscach, gdzie zmotoryzowani mieszkańcy dewastują trawniki. Ważne jest ponadto znaczenie funkcjonalne, wyższe rośliny oddzielają i osłaniają chodniki, ścieżki rowerowe i budynki od uciążliwości jakie sprawia bliskie sąsiedztwo dróg. Zieleńce obniżają temperaturę, poprawiają jakość powietrza, tworzą barierę dla kurzu i spalin, krzewy produkują więcej tlenu niż trawniki. Tworzenie nowych skupisk zieleni ma także znaczenie ekologiczne, bowiem  są one schronieniem dla wielu gatunków zwierząt i ptaków żyjących w mieście, dla których stanowią ponadto źródło pokarmu. I wreszcie zastępowanie trawników wyższą roślinnością ma wymiar ekonomiczny, gdyż pielęgnacja i utrzymanie w dobrej kondycji krzewów jest tańsze niż trawników.

Wybierając gatunki do obsadzeń projektanci zieleni z ZOM-u biorą pod uwagę rolę jaką ma spełniać zieleniec, czy ma być osłoną, żywopłotem czy głównie ozdobą. Miasto obsadzane jest roślinami, które w tak niekorzystnych dla siebie warunkach najlepiej sobie poradzą. I tak są to np. tawuły, berberysy, pęcherznice, ogniki, irgi i róże okrywowe.

Rośliny po posadzeniu są objęte trzyletnią kompleksową pielęgnacją, która polega na podlewaniu, nawożeniu, pieleniu, stosowaniu oprysków, korowaniu i cięciach pielęgnacyjnych.
Nowe aranżacje zieleni powstały już np. w Białołęce przy ul. Światowida, gdzie posadzono tawuły i śnieguliczki, na Bielanach ul. Przy Agorze – bodziszki i trawy ozdobne czy na Mokotowie przy ul. Wałbrzyskiej, gdzie rośnie róża okrywowa i winorośl.

Zakładanie zieleńców oraz ich pielęgnacja w tym roku kosztować będzie Zarząd Oczyszczania Miasta ok. 840 tys. zł.

źródło: ZOM w Warszawie

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj