Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Nowe życie Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu

Nowe życie Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu
jw
22.05.2015, o godz. 6:16
czas czytania: około 3 minut
0

O zagospodarowaniu Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu mówi się od dobrych kilku lat. Pojawiła się jednak szansa, by obszar ten doczekał się rewitalizacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Krok w tym kierunku podjęła Gmina Miasta Toruń, która 21 listopada 2014 r. ogłosiła międzynarodowy, dwuetapowy konkurs studialno-realizacyjny na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej tego miejsca. Uwzględnił on stworzenie projektu rewitalizacji pasa nabrzeża Wisły o długości 2 km, znajdującego się pomiędzy mostem kolejowym a granicami niedawno zagospodarowanej przystani AZS. Obszar objęty projektowaniem objął przyległą część koryta Wisły, ograniczoną linią murów obronnych Zespołu Staromiejskiego, murami wewnętrznego pierścienia XIX-wiecznej Twierdzy Toruń oraz granicami terenów prywatnych.

– Bulwar Filadelfijski jest jednym z najważniejszych, najcenniejszych obszarów Torunia, na niego są zwrócone oczy wielu osób, ponieważ znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie starówki i przylega do rzeki Wisły, która nieodłącznie wiąże się z naszym miastem. To kulturowe dziedzictwo naszego miasta, wpisanego na Listę UNESCO. – mówi prezydent Torunia, Michał Zaleski.

Organizacja konkursu została powierzona katowickiemu oddziałowi Stowarzyszenia Architektów Polskich. Zainteresowanie współzawodnictwem było ogromne – do udziału zakwalifikowało się aż 69 zespołów projektowych z Polski i zagranicy. Ostatecznie w pierwszym etapie, który zakończył się 6 marca 2015 r., złożono 16 koncepcji. Spośród nich jury dopuściło do drugiego etapu sześć najlepiej spełniających założenia konkursu. Na dopracowanie projektów uczestnicy mieli czas do 8 maja. Prace były zakodowane – sędziowie do samego końca konkursu nie wiedzieli, kim są autorzy najlepszych projektów i wybranego z nich ostatecznie zwycięskiego.

Ostatecznie wygrał projekt zespołu Riegler Riewe Architekci Sp. z o.o. z Katowic, który został doceniony przez jury za jednorodną formę terenu zieleni podbudowującą miejski krajobraz starówki i dającą szanse mieszkańcom na samodzielne wprowadzanie różnych form aktywności. Koncepcja w niewielkim stopniu ingeruje w dotychczasowy wygląd Bulwaru Filadelfijskiego. Głównym czynnikiem formującym przestrzeń ma być zieleń o różnych stopniach wysokości – od krzewów i klombów wypełnionych kwiatami i pachnącymi roślinami leczniczymi po szeroki trawnik, która ma się stać miejscem aktywności i rekreacji mieszkańców. W kilku miejscach projektanci przewidzieli proste formy architektoniczne na przedłużeniu ulic starówki: schody ze zjazdami dla niepełnosprawnych, platformy widokowe oraz zamknięte i otwarte pawilony, które będą mogły być wynajęte pod funkcje gastronomiczne. Koncepcja zakłada też ograniczenie ruchu na bulwarze poprzez zwężenie jezdni i nadanie priorytetu dla ruchu pieszych i rowerzystów. Na plus za projektem przemawiało także to, że nie narusza linii brzegowej i nie przewiduje przebudowy nabrzeża, niedawno przez miasto wyremontowanego.

Za zwycięską pracę konkursową jej autorzy otrzymają nagrodę w wysokości 20 tys. zł, ale głównym bonusem dla nich jest przyrzeczenie publiczne zawarcia umowy na wykonanie dokumentacji projektowej o wartości 1 250 000 zł oraz pełnienie nad inwestycją nadzoru autorskiego, którego koszt został oszacowany na 120 000 zł. Pozostali uczestnicy finału zgodnie z regulaminem otrzymają zwrot kosztów uczestnictwa w kwocie 10 tys. zł.

Jak informuje zespół prasowy Torunia – Bulwar Filadelfijski to pod względem projektowym trudny teren, obwarowany koniecznością dokonania wielu uzgodnień – konserwatorskich, środowiskowych, drogowych i wodnych, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane ruszą ok. 2017 r. Z pewnością będą etapowane, tak by utrudnienia w ruchu na tym odcinku były jak najmniejsze.

[poll id=”10″]

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024