Zmieniają się tekst, treść i cele europejskiej dyrektywy ściekowej. Nowelizacja ma na celu poprawę gospodarki ściekowej i dostosowanie jej do koncepcji Europejskiego Zielonego Ładu.

Jedną z kluczowych dyrektyw europejskich związanych z wodami jest Ramowa Dyrektywa Wodna (Water Framework Directive, WFD), która ma na celu osiągnięcie dobrego stanu wód w UE. Dyrektywa ta obejmuje różne aspekty zarządzania wodami, w tym gospodarkę ściekową. W ramach Ramowej Dyrektywy Wodnej państwa członkowskie są zobowiązane do opracowania planów zarządzania wodami, w tym działań związanych ze zbieraniem, oczyszczaniem i odprowadzaniem ścieków. 

Główne założenia dyrektywy

Kolejnym ważnym dokumentem jest Dyrektywa Rady 91/271/EWG, przyjęta 21 maja 1991 r., nazywana potocznie „dyrektywą ściekową” (Urban Waste Water Treatment Directive, UWWTD). Jest to jedna z kluczowych dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących oczyszczania ścieków komunalnych. Ma ona na celu poprawę jakości wód powierzchniowych w UE poprzez określenie standardów dotyczących gospodarowania ściekami komunalnymi. Obecnie toczą się działania w zakresie jej nowelizacji. Celem jest aktualizacja poprzez rozszerzenie jej zakresu i dostosowanie jej do celów Europejskiego Zielonego Ładu. Główne założenia dyrektywy ściekowej są następujące:

  • oczyszczanie ściek&oac...