Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Nowelizacja ustawy ma pomóc w sprzątaniu odpadów niebezpiecznych

Nowelizacja ustawy ma pomóc w sprzątaniu odpadów niebezpiecznych
Bartłomiej Leśniewski
29.04.2024, o godz. 20:07
czas czytania: około 2 minut
0

W poniedziałek Rządowe Centrum Legislacji opublikowało kolejny projekt nowelizacji ustawy o odpadach. Rozpoczęły się tym samym oficjalne konsultacje publiczne projektu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

„Zmiana ma na celu wprowadzenie podstawy prawnej umożliwiającej przekazanie środków z rezerwy celowej budżetu państwa, właściwym organom administracji samorządowej, w szczególności gminom, które borykają się z problemem nielegalnie nagromadzonych odpadów zagrażających życiu i zdrowiu ludzi oraz środowisku” – czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji prowadzonego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Zniesienie limitu 80 proc.

Aktualnie obowiązujące przepisy ustawy o finansach publicznych, umożliwiają przekazanie środków z rezerwy celowej właściwym organom administracji samorządowej na ww. cel w wysokości do 80%, jednak pozostałe 20% środków musi pochodzić  ze środków własnych samorządu.

„Przypisy projektowanej noweli umożliwią przekazanie środków z rezerwy celowej właściwym organom administracji samorządowej w wysokości ponad 80% i jednocześnie umożliwią ewentualne pozyskanie przez te organy środków z innych źródeł finansowania” – zapewniają autorzy projektowanej nowelizacji.

Taki montaż finansowy ma na celu domknięcie luki finansowej, która może się pojawić przy usuwaniu odpadów zagrażających ludzkiemu zdrowiu i środowisku.

Pomoc gminom

Jednym z głównych problemów wskazywanych przez organy samorządowe w realizacji usuwania odpadów są zbyt małe środki finansowe na przedsięwzięcia usuwania odpadów, pomimo utworzenia przez NFOŚiGW odpowiedniego programu. „Niejednokrotnie organy samorządowe, w tym gminy występowały do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o pomoc finansową w usunięciu zalegających nielegalnie odpadów w związku z posiadaniem niewystarczających środków na usunięcie odpadów” – podkreślają autorzy nowelizacji.

Dodają, że jednym z priorytetowych zadań obecnego rządu jest zajęcie się zjawiskiem miejsc nielegalnego gromadzenia odpadów, co znalazło odzwierciedlenie w umowie koalicyjnej – w pierwszych dniach swojego funkcjonowania.

„Rząd dodatkowo zaplanował środki finansowe z rezerwy celowej budżetu państwa działania związane z usuwaniem odpadów z tych miejsc i ich zagospodarowywaniem” – zauważają autorzy projektu.

Projekt ustawy nie wymaga przedstawienia właściwym instytucjom i organom Unii Europejskiej, w tym Europejskiemu Bankowi Centralnemu, celem uzyskania opinii, dokonania powiadomienia, konsultacji albo uzgodnienia projektu.

Ministerstwo prosi interesariuszy o zgłaszanie uwag do projektu w terminie 30 dni.


Co dalej z odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi? Kto i gdzie będzie je segregował?


 

 

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024