„Zmiana ma na celu wprowadzenie podstawy prawnej umożliwiającej przekazanie środków z rezerwy celowej budżetu państwa, właściwym organom administracji samorządowej, w szczególności gminom, które borykają się z problemem nielegalnie nagromadzonych odpadów zagrażających życiu i zdrowiu ludzi oraz środowisku” – czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji prowadzonego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Zniesienie limitu 80 proc.
Aktualnie obowiązujące przepisy ustawy o finansach publicznych, umożliwiają przekazanie środków z rezerwy celowej właściwym organom administracji samorządowej na ww. cel w wysokości do 80%, jednak pozostałe 20% środków musi pochodzić ze środków własnych samorządu.
„Przypisy projektowanej noweli umożliwią przekazanie środków z rezerwy celowej właściwym organom administracji samorządowej w wysokości ponad 80% i jednocześnie umożliwią ewentualne pozyskanie przez te organy środków z innych źródeł finansowania” – zapewniają autorzy projektowanej nowelizacji.
Taki montaż finansowy ma na celu domknięcie luki finansowej, która może się pojawić przy usuwaniu odpadów zagrażających ludzkiemu zdrowiu i środowisku.
Pomoc gminom
Jednym z głównych problemów wskazywanych przez organy samorządowe w realizacji usuwania odpadów są zbyt małe środki finansowe na przedsięwzięcia usuwania odpadów, pomimo utworzenia przez NFOŚiGW odpowiedniego programu. „Niejednokrotnie organy samorządowe, w tym gminy występowały do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o pomoc finansową w usunięciu zalegających nielegalnie odpadów w związku z posiadaniem niewystarczających środków na usunięcie odpadów” – podkreślają autorzy nowelizacji.
Dodają, że jednym z priorytetowych zadań obecnego rządu jest zajęcie się zjawiskiem miejsc nielegalnego gromadzenia odpadów, co znalazło odzwierciedlenie w umowie koalicyjnej – w pierwszych dniach swojego funkcjonowania.
„Rząd dodatkowo zaplanował środki finansowe z rezerwy celowej budżetu państwa działania związane z usuwaniem odpadów z tych miejsc i ich zagospodarowywaniem” – zauważają autorzy projektu.
Projekt ustawy nie wymaga przedstawienia właściwym instytucjom i organom Unii Europejskiej, w tym Europejskiemu Bankowi Centralnemu, celem uzyskania opinii, dokonania powiadomienia, konsultacji albo uzgodnienia projektu.
Ministerstwo prosi interesariuszy o zgłaszanie uwag do projektu w terminie 30 dni.
Co dalej z odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi? Kto i gdzie będzie je segregował?
Komentarze (0)