Reklama

envicon 2023 ad1a

Nowelizacja ustawy o odpadach wprowadzi weryfikację BDO przez faktury

Nowelizacja ustawy o odpadach wprowadzi weryfikację BDO przez faktury
jwo
04.03.2020, o godz. 10:25
czas czytania: około 2 minut
4

Rząd szykuje kolejną nowelizację ustawy o odpadach. Wstępne założenia skupiają się na wprowadzeniu weryfikacji danych z Bazy danych odpadowych (BDO) poprzez numery faktur VAT.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Nowelizacja ustawy o odpadach jest opracowywana przez resort rozwoju kierowany przez minister Jadwigę Emilewicz. Według założeń nowe przepisy mają umożliwić weryfikację danych z BDO dzięki numerom faktur VAT.

W ramach danych zawartych na odpowiednim dokumencie elektronicznym generowanym w BDO wystawca będzie wprowadzał numer FVAT, który dokumentuje płatność za odbiór/zagospodarowanie odpadów – czytamy w założeniach nowelizacji.

Nowe wymagania dla gospodarujących odpadami resort rozwoju argumentuje “zwiększającym się od 2013 r. udziałem szarej strefy w sektorze gospodarki odpadami”. Wartość szarej strefy szacowana jest między 2,7 mld zł do nawet 6 mld zł.

Warsztaty z BDO – zapisz się!

Oczekiwanym efektem nowelizacji przepisów – w związku z wdrożeniem nowych możliwości analizy danych podchodzących z baz administracyjnych – ma być zmniejszenie się szarej strefy w obrocie odpadami, i zwiększenie wpływów do budżetu państwa. Oznaczać będzie to jednocześnie więcej obowiązków dla firm gospodarujących odpadami.

Poniżej prezentujemy pełne założenia nowelizacji:

Istota rozwiązań ujętych w projekcie W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2020 r. obowiązku korzystania z Bazy Danych Odpadowych (BDO) w zakresie dokumentowania obrotu odpadami proponuje się, aby dane z BDO weryfikować z danymi posiadanymi przez Krajową Administrację Skarbową pochodzącymi z JPK VAT.
W ramach danych zawartych na odpowiednim dokumencie elektronicznym generowanym w BDO wystawca będzie wprowadzał numer FVAT która dokumentuje płatność za odbiór/zagospodarowanie odpadów. W przypadku gdy w ramach usługi będzie realizowany więcej niż jeden odbiór na odpowiednich dokumentach:
– KPO – karta przekazania odpadów,
– KPOK – karta przekazania odpadów komunalnych,
– DPR – dokument potwierdzający recykling,
– DPO – dokument potwierdzający odzysk,będzie wprowadzany kilkakrotnie ten sam numer FVAT. W przypadku gdy dla jednego dokumentu z BDO zostanie wystawionych więcej FVAT, wszystkie ich numery powinny zostać wprowadzone do BDO.
Dzięki temu będzie można zintegrować dane dotyczące masy i rodzaju odpadów, posiadacza i terminów z danymi podatkowymi. Krajowa Administracja Skarbowa oraz Inspekcja Ochrony Środowiska otrzymają dodatkowe, efektywne narzędzie do weryfikacji prawdziwości przekazywanych danych.
Ponieważ zakres danych gromadzonych w BDO reguluje ustawa o odpadach, jedynym możliwym sposobem wprowadzenia wyżej opisanej zmiany jest nowelizacja przepisów o BDO.
Oczekiwanym efektem – w związku z wdrożeniem nowych możliwości analizy danych podchodzących z baz administracyjnych ma być zmniejszenie się szarej strefy w obrocie odpadami, i zwiększenie wpływów do budżetu państwa.

 

Kody odpadów do BDO. Poradnik dla gospodarujących odpadami 2020

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (4)


A

Komentarz #45309 dodany 2020-03-04 11:53:51

to dopiero powstanie szara strefa !!! skutek będzie odwrotny od zamierzonego. Brawo za inwencję twórczą......... Brawo.....


Komentarz #45313 dodany 2020-03-04 12:21:43

W głowie rodzi się tylko jedno pytanie, czy oni celowo chcą zniszczyć branżę?


Jan Kos

Komentarz #45329 dodany 2020-03-04 14:01:32

a może czarne owce branży nisząc właśnie branżę od wewnątrz? Wprowadzenie BDO nagle stworzyło kolejki na instalacjach i oczywiście na początku spowodowane przez uczenie się systemu BDO, ale po 2 miesiącach to babcia nauczy się klikać w komputerze. Posypmy głowę popiołem. Rząd to co zrobił np: mikro konta VAT i osiągnął sukces mierzony większymi przychodami do budżetu państwa, chce powtórzyć w GO. Oceniając jego determinację zrobi to i od stycznia 2021 będą bardzo "ciekawe" wnioski/obserwacje po analizie danych.


Waldi

Komentarz #45334 dodany 2020-03-04 14:21:06

A ja się pytam co z rolnikami zbierałem codziennie folię big bagi worki po nawozach codziennie ok 3 ton a teraz szef zamknoł firmę ludzie zostali zwolnieni. Z tego co wiem to nikt już nie odbiera folii i reszty odpadów rolnicy do mnie wydzwaniają i mówią że niema co ztym robić i palą po nocach

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2023