Zgodnie z zapisami porozumienia ENERGA będzie organizatorem budowy elektrociepłowni, PGNiG dostarczy dla niej surowiec, natomiast głównym klientem nowego zakładu będzie Grupa LOTOS. Elektrociepłownia zapewni energię elektryczną i parę technologiczną rozbudowanej rafinerii, po zakończeniu realizacji Programu 10+.
Przewidywane rozwiązania technologiczne będą charakteryzowały się niskimi wskaźnikami wpływu na środowisko, także emisji CO2, co jest zgodne z pakietem klimatyczno-energetycznym Unii Europejskiej.
– Budowa nowych źródeł wytwarzania energii wpisuje się w strategię Grupy ENERGA oraz potrzeby energetyczne kraju. W przypadku planowanej elektrowni gazowej ważny jest fakt, że pojawi się ona w miejscu największego deficytu mocy, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Pomorza – ocenia Mirosław Bieliński, prezes ENERGA S.A.
Zgodnie z nową strategią, w najbliższych latach Grupa ENERGA zamierza wydać ok. 20 mld zł, głównie na inwestycje poprawiające bezpieczeństwo energetyczne. Plany inwestycyjne zakładają budowę zarówno konwencjonalnych, opartych na węglu elektrowni, jak i mniejszych źródeł wytwarzania, w tym gazowych. Grupa ENERGA zamierza inwestować również w innowacyjną energetykę rozproszoną, odnawialno-gazową, czyli elektrownie biogazowe, elektrownie opalane biomasą, farmy wiatrowe oraz lokalne elektrownie wodne. Inwestycje te będzie realizować samodzielnie lub z udziałem partnerów zewnętrznych.
Komentarze (0)