W Wólce Rokickiej ruszyła budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Do sortowni ma trafiać 37 tysięcy ton odpadów rocznie, w większości z Lublina. Koszt inwestycji to 48,8 mln zł.

Zakład powstanie w ramach projektu „Budowa nowoczesnego systemu gospodarki odpadami, rekultywacja nieczynnych składowisk oraz usuwanie azbestu na terenie gmin należących do Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej”. Sortownia ma kosztować 48,8 mln zł. Większość tej kwoty, 73%, pochodzi z Funduszu Szwajcarskiego, zaś 10 mln zł dołoży lubelski ratusz.

Inwestorem jest Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej. Z nowej sortowni skorzysta pięć gmin należących do związku oraz miasto Lublin. Przetarg na wykonanie sortowni w formule „zaprojektuj i zbuduj’ wygrała firma Instal Warszawa.

– To będzie najnowszy zakład w Polsce. Został tak zaprojektowany, aby nie być uciążliwym dla środowiska i mieszkańców – zapewnia Radosław Szumiec, zastępca burmistrza, a zarazem szef ZKGZL. Poza odzyskiwaniem szkła, puszek i metali zakład, w którym powstanie również instalacja fermentacji, produkować będzie również energię elektryczną oraz paliwo do opalania pieców w cementowni.

W pierwszej fazie działalności liczymy się z niewielkim deficytem, ale już po roku sortownia powinna się co najmniej bilansować, a może nawet przynieść zysk – dodaje Radosław Szumiec.

Termin zakończenia inwestycji zaplanowano na koniec listopada 2016. Oddanie do użytku ma nastąpić w styczniu 2017 r.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj