Na polskich stacjach pojawi się pierwsze biopaliwo do aut benzynowych. Będzie tańsze nawet o złotówkę od tradycyjnych benzyn.

Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, Ministerstwo Gospodarki ogłosiło projekt rozporządzenia regulującego normy nowej ekobenzyny E85. Ma to rozruszać produkcję ekologicznego paliwa do aut benzynowyc . Benzyna ta w 70 – 85 proc. produkowana będzie z etanolu pochodzenia roślinnego, czyli zbóż, trzciny cukrowej i buraków cukrowych.

E85 świetnie sprzedaje się już w Niemczech, Czechach czy Szwecji, gdzie jest dostępna na ponad pół tysiąca stacji. By ją wprowadzić w Polsce, trzeba ten zamiar notyfikować Komisji Europejskiej. Resort gospodarki ocenia, że procedura ta zajmie sześć, siedem miesięcy. Nowe paliwo ma więc szansę pojawić się na stacjach (są na to gotowe) przed końcem roku. – Jesteśmy za wprowadzeniem tego paliwa. Uważamy, że powinno być atrakcyjne dla kierowców – ocenia Robert Gmyrek, dyrektor ds. alternatywnych źródeł energii PKN Orlen. Koncern zapowiada, że gdy tylko rozporządzenie dotyczące E85 wejdzie w życie, zacznie jej produkcję.

Niestety z nowego paliwa będą mogli skorzystać tylko nieliczni kierowcy. W Polsce auta z napędem na bioetanol (tzw. flexi fuel albo biopower) stanowią margines. Nieliczne modele oferują np. Ford, Volvo czy General Motors. – Mamy w naszej ofercie auta Saab i Cadillac, które mogą jeździć na E85. Od 2010 roku będziemy mieli także ople i chevrolety – zapowiada Przemysław Byszewski, rzecznik GM Poland.

źródło: Rzeczpospolita

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj