Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Nowy Jork otrzymał od Polski ponad 300 jabłoni

Nowy Jork otrzymał od Polski ponad 300 jabłoni
pap/jw
19.09.2023, o godz. 11:47
czas czytania: około 2 minut
0

W Nowym Jorku Fundacja State of Poland wraz z polskim konsulatem i Tree Time Foundation upamiętniły w poniedziałek wieloletnie więzi między Polską a USA. Wyrazem tego jest zasadzenie w darze dla Nowego Jorku ponad 300 jabłoni. Wydarzeniu w The Carlyle Hotel patronował prezydent Andrzej Duda.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

Kilkunastu Polaków i Amerykanów, którzy przyczynili się do rozwoju wspólnego dziedzictwa i wzmocnienia przyjaźni między obydwoma narodami będzie uhonorowanych nadaniem ich imion jabłoniom zasadzonym w Nowym Jorku, nazywanym Wielkim Jabłkiem.

Jabłonie z imionami

Pośród wyróżnionych w ten sposób znaleźli się m.in. Tadeusz Kościuszko, Kazimierz Pułaski, Jan Kiepura, były doradca prezydenta Ronalda Reagana, Richard Pipes, sybirak Antoni Chrościelewski oraz powstaniec warszawski Ryszard Kossobudzki. Z Amerykanów uhonorowano m.in. Ronalda Reagana oraz Meriana C. Coopera, twórcę złożonej z amerykańskich pilotów Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki walczącej wraz z Polakami w wojnie z Bolszewikami.

Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki przekazał fundacji dyplom uznania od prezydenta Dudy. Otrzymała go za promowanie Polski za granicą.

“Amerykański sen”

– Nowy Jork zmęczony i zatłoczony potrzebuje przestrzeni i oddechu. Fakt, że State of Poland zdecydowała się na sponsorowanie i posadzenie drzewek jest pięknym gestem. Idzie za tym coś więcej. Upamiętnienie osób, które bardzo istotnie oddziaływali na relacje polsko-amerykańskie – powiedział PAP konsul.

Zwrócił uwagę na Polaków, którzy wpłynęli na losy Ameryki, co pokazuje jak duży jest wkład polskiej społeczności w budowanie “amerykańskiego snu”. Wskazał też na Amerykanów przyczyniających się do wzmacniania wzajemnych relacji. Ocenił, że są one dzisiaj ważniejsze niż kiedykolwiek.

Promocja Polski

Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) wyjaśniła, że ceremonia nazwania drzewka w Central Parku koło Pomnika króla Władysława Jagiełły miała się odbyć w poniedziałek. Do jej przełożenia zmusiła deszczowa pogoda.

W rozmowie z PAP szefowa BGK podkreśliła m.in., że fundacja State of Poland i bank odpowiadają za promocję Polski, ale też jej rozwój społeczno-gospodarczy. Jedną z metod promocji jest projekt polegający na sadzeniu białych i czerwonych jabłoni. Także za granicą.

– Posadzone raz są symbolem, który zostaje już na zawsze. Sadzimy obok siebie dwa drzewa, żeby pięknie kwitnące białe i czerwone kwiaty symbolizowały flagę Polski. (…) Jabłko jest też symbolem gościnności, zdrowia i dobrobytu. Chcemy, żeby tak się kojarzyła Polska – akcentowała Daszyńska-Muzyczka.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023