Nowy Jork przygotowuje się na zmiany klimatu i wzrost poziomu wody

Nowy Jork przygotowuje się na zmiany klimatu i wzrost poziomu wody
dom
25.07.2018, o godz. 6:51
czas czytania: około 2 minut
0

Założone przez urodzonego w Wielkiej Brytanii architekta Laith Sayigha studio DFA zaprezentowało wizję zagospodarowania Molo 40 w Nowym Jorku. Powstać ma tam kompleks mieszkaniowo-rekreacyjno-handlowy, przystosowany do nieuchronnych zmian klimatycznych, które zmienią krajobraz nowojorskiego nabrzeża do końca obecnego stulecia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Naukowcy ustalili, że do 2050 r. poziom morza w Nowym Jorku ma wzrosnąć o 28-76 cm, a do 2100 r. – nawet o 190 cm. Obecnie większość budynków nie jest przystosowana do tych nieuchronnych zmian.

Po 2050 r., gdy regularne powodzie zaczną zmieniać obecną linię brzegową, krajobraz nowojorskiego nabrzeża przekształci się w pływające wyspy. Niezbędna będzie budowa nowych ciągów komunikacyjnych, łączących powstałe mokradła z Manhattanem. Wizja DFA dla Molo 40 to długoterminowe i kompleksowe podejście do nadchodzących przemian.

Molo 40 to największy tego typu obiekt nad rzeką Hudson w Nowym Jorku. Ma powierzchnię 6 ha i generuje ok. 30 proc. rocznego budżetu dla Hudson River Park. Ma duże znaczenie jako kompleks sportowy i biurowy oraz przestrzeń parkingowa, niemniej jego stan systematycznie pogarsza się. Naprawa krytycznej infrastruktury wyceniana jest na setki milionów dolarów. Stąd pomysł, aby zagospodarować i skomercjalizować tę cenną i rentowną nieruchomość.

Po przeanalizowaniu stanu istniejących pali w pirsie, architekci DFA ustalili, które strefy nadają się do rewitalizacji. Wykorzystując specjalny algorytm, określili optymalne lokalizacje dla każdej z projektowanych wież. Powstać ma ich w sumie 19. Znaleźć mają się w nich przede wszystkimi przystępne cenowo mieszkania (ok. 450 różnej wielkości), a także lokale handlowe, teatr, kompleks sportowy oraz przystań z tarasami widokowymi.

Na wodzie zlokalizowane zostaną specjalne pływające konstrukcje z wodną roślinnością i morską fauną, których zadaniem będzie pochłanianie energii fal podczas dużych sztormów. Pod konstrukcją pirsu stworzone mają być z kolei przestrzenie rekreacyjne i komercyjne, dostępne z poziomu wody.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

My Homepage

Komentarz #252539 dodany 2023-10-06 06:59:01

... [Trackback] [...] There you will find 38992 more Infos: portalkomunalny.pl/nowy-jork-przygotowuje-sie-na-zmiany-klimatu-i-wzrost-poziomu-wody-377911/ [...]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024