Ma prawie 5,5 metra szerokości i prawie cztery wysokości. Kabina operatora jest wyciszona, klimatyzowana i potrafi unieść się ponad konstrukcję. W ciągu godziny potrafi przerobić 3500 metrów sześc. bioodpadów, które trafiają na pryzmy.

Tak najkrócej można scharakteryzować nowy nabytek Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie. Jest to specjalistyczny kombajn Topturn X53 do przerabiania bioodpadów w pryzmy kompostowe.

– Od niedawna zmieniliśmy technologię kompostowania bioodpadów – mówi Jan Skalski, dyrektor MZGOK w Koninie. – Jest ona szybsza i bardziej wydajna. Ten sam cel, czyli kompost znakomicie nadający się zarówno na uzupełnienia humusu jak i położenie go w nowych miejscach, osiągamy bardziej nowoczesną metodą. Do tej pory kompost z bioodpadów, odbieranych w specjalnych pojemnikach od mieszkańców Konina (tzw. brązowych pojemników), układany był w pryzmy pod folią i tłoczono do nich powietrze. Proces uzdatniania kompostu trwał kilka miesięcy. Dziś wystarczy kilka tygodni.

źródło: konin.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj