Spośród poprzednich założeń wyróżnia go mocne zasilenie wierzbami.
Miyawaki
Mikrolas przy zbiorniku retencyjnym Platynowa powstał w rok po posadzeniu pierwszego gdańskiego mikrolasu w Parku Południowym, który rośnie “jak na drożdżach.
Ale metoda opracowana przez japońskiego botanika Akirę Miyawaki stosowana jest na całym świecie już od 50 lat. Takie leśne “mini siedlisko” sadzone jest zgodnie z założeniem, że na każde 200 mkw. powierzchni przypada 600 sadzonek: drzew, krzewów i roślin podszytu. Są to sadzonki dobrane z zasobu rodzimych, występujących w danym regionie gatunków.
Lasy kieszonkowe
Lasy kieszonkowe są sadzone japońską metodą opracowaną przez botanika Akirę Miyawakiego, interesującego się fitosocjologią, czyli wzajemnym oddziaływaniem gatunków roślin w społecznościach. Zainspirował się naturalnie rosnącą różnorodną roślinnością wokół japońskich świątyń, czyli na tzw. trudnych siedliskach, pozostających pod nieustannym wpływem człowieka. Na podstawie obserwacji opracował własną metodę sadzenia na tak zwanych trudnych siedliskach już 50 lat temu, dlatego lasy kieszonkowe nazywane są także lasami Miyawakiego.
Ta metoda bardzo dobrze sprawdza się na miejskich pustyniach oraz terenach zdegradowanych z bardzo przekształconymi glebami, których w miastach nie brakuje. Ponadto jest skuteczna na terenach objętych suszą oraz jest pomocna w odzyskiwaniu zieleni, na przykład może zastąpić powierzchnie utwardzonych parkingów.
Komentarze (0)