Politechnika Katalońska (UPC) oraz hiszpańska firma Eolgreen zaprojektowały autonomiczny system oświetlenia przestrzeni publicznej, w którym energię dla systemu produkują panele słoneczne i wiatrak.

Romon Bargalló – badacz z Politechniki Katalońskiej (UPC), we współpracy z firmą Eolgreen, rozwinął pierwszy system oświetlenia publicznego, który współpracuje z energią słoneczną i wiatrową. System ten, opracowany po czterech latach badań, jest przeznaczony do oświetlania dróg międzymiastowych, autostrad, parków miejskich i innych miejsc publicznych. Nie wymaga podłączenia do konwencjonalnych sieci elektrycznych.

Prototyp posiada 10 m wysokości i jest wyposażony w panel słoneczny oraz turbinę wiatrową o pionowej osi obrotu. Turbina działa z szybkością 10 do 200 obrotów na minutę. Jej moc maksymalna wynosi 400 W. Celem pomysłodawców jest, aby system oświetleniowy przy efektywnej pracy był jak najbardziej ekologiczny. Oświetlenie zaopatrzone jest w elektroniczny układ sterowania, który zarządza przepływem energii pomiędzy panelem słonecznym, turbiną wiatrową, baterią i światłem.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

– Oświetlenie wykorzystuje bardzo małą prędkość wiatru do produkcji energii. Generator, który został stworzony może rozpocząć pracę z prędkością wiatru zaledwie 1,7 m/s, podczas gdy obecne elektrownie wiatrowe potrzebują więcej niż 2,5 m/s – mówi Ramon Bargalló.

W Barcelonie czy wielu innych regionach, gdzie stosowane było podobne rozwiązani, wiatry nie przekraczają w ciągu roku szybkości 3 m/s, dlatego wcześniejsze systemy, działające przy wyższych szybkościach wiatru okazywały się zawodne. Nowy system oświetlenia przystosowany został do pracy przy niskiej intensywności wiatru. Używanie tego typu oświetlenia nie wymaga ponoszenia kosztów zużycia energii, a ponadto charakteryzuje się zerową emisją dwutlenku węgla. Konstrukcja umożliwia nieprzerwaną pracę latarni przy absencji promieni świetlnych oraz wiatru do 58 godzin.  Nowatorskie lampy uliczne dostępne będą w dwóch wariantach: zasięgu światła 8m i 6m.

Do tej pory, firma Eolgreen podpisała umowy z portem Huelva, władzami miast Sant Boi de Llobregat, Girony i kilku miast w Andaluzji. W ciągu 2015 roku firma chce wyprodukować 700 lamp ulicznych.

Podobna koncepcja realizowana jest także w Polsce. Lampy solarne zasilane energią słoneczną i opcjonalnie wiatrową wyposażone w źródło światła typu LED pozwalają na oświetlenie miejsc oddalonych od sieci energetycznej lub gdzie doprowadzenie energii elektrycznej jest nieopłacalne. Dzięki temu ekologiczne światło może docierać do parków placów zabaw parkingów, skrzyżowań ulic czy przejść dla pieszych. Nigdzie jednak nie zastosowano jeszcze oświetlenia, w którym użyta została turbina o pionowej osi obrotu. Jednak wykorzystywanie potencjału wiatru w ten sposób nie jest nam obce. Pierwszą siłownie wiatrową o pionowej osi obrotu, której twórcą i pomysłodawcą był Polak, uruchomiona została we wrześniu ubiegłego roku  w miejscowości Kodeń koło Terespola nad Bugiem (więcej: 10/2014 numer miesięcznik „Czysta Energia”).

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj