Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Nowy Program Wsparcia Technicznego dla samorządów - jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu?

Nowy Program Wsparcia Technicznego dla samorządów - jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu?
dom
25.01.2022, o godz. 11:01
czas czytania: około 2 minut
0

Centrum Doradcze ds. Ubóstwa Energetycznego (EPAH - Energy Poverty Advisory Hub) ogłasza nabór do Programu Wsparcia Technicznego przeznaczonego dla samorządów oraz współpracujących z nimi organizacji, które chcą przeciwdziałać zjawisku ubóstwa energetycznego. W okresie od 1 lutego do 1 marca 2022 r. wnioskodawcy będą mogli aplikować o pomoc techniczną (wsparcie eksperckie), dzięki której będą w stanie lepiej zaplanować działania na rzecz osób ubogich energetycznie lub zagrożonych ubóstwem energetycznym.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., przy jednoczesnym zapewnieniu sprawiedliwości społecznej, jest kluczowym elementem Europejskiego Zielonego Ładu – wiodącej strategii rozwoju UE mającej zapewnić jej przyjazny dla klimatu i obywatela rozwój. Jednym z założeń strategii jest zapewnienie dekarbonizacji europejskiej gospodarki przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony obywateli UE, co staje się jeszcze ważniejsze w kontekście rosnących cen energii.

Centrum Doradcze ds. Ubóstwa Energetycznego

Realizacja Europejskiego Zielonego Ładu oznacza więc m.in. walkę z nierównościami i ubóstwem energetycznym. Aby ją wesprzeć, w 2021 r. działalność rozpoczęło europejskie Centrum Doradcze ds. Ubóstwa Energetycznego (en: Energy Poverty Advisory Hub, EPAH).

Jego głównym zadaniem jest zapewnienie jednostkom samorządowym i współpracującym z nimi podmiotom pomocy w analizie problemu na ich terenie oraz zaplanowanie lokalnych działań, które pomogą ograniczyć zjawisko ubóstwa energetycznego, a w długim terminie jego wyeliminowanie oraz przyspieszenie sprawiedliwej transformacji poszczególnych regionów UE.

Centrum współpracuje z ekspertami tematycznymi oraz gromadzi cenną wiedzę, doświadczenia i dobre praktyki, które mogą okazać się przydatne dla innych samorządów i podmiotów zainteresowanych zwalczaniem ubóstwa energetycznego.

Walka z ubóstwem energetycznym jest dla wielu europejskich władz lokalnych priorytetem. Mimo umiejętności radzenia sobie z wieloma złożonymi problemami społecznymi, gospodarczymi i instytucjonalnymi, nadal stanowi ona wyzwanie, począwszy od identyfikacji wskaźników ubóstwa energetycznego, poprzez zaproponowanie i przygotowanie skutecznych działań, aż po ich wdrażanie. Dlatego też konieczne jest oparcie lokalnych strategii i działań na dokładnej, oddolnej analizie wrażliwych konsumentów, ich sytuacji i możliwości.

Program Wsparcia Technicznego

Aby w tym pomóc, centrum EPAH ogłasza nabór do Programu Wsparcia Technicznego przeznaczonego dla samorządów oraz współpracujących z nimi organizacji, które chcą przeciwdziałać zjawisku ubóstwa energetycznego. W okresie od 1 lutego do 1 marca 2022 r. wnioskodawcy będą mogli aplikować o pomoc techniczną (wsparcie eksperckie), dzięki której będą w stanie lepiej zaplanować działania na rzecz osób ubogich energetycznie lub zagrożonych ubóstwem energetycznym.

Wszystkie samorządy oraz współpracujące z nimi organizacje, zainteresowane skorzystaniem z pomocy, serdecznie zapraszamy do udziału w webinarium w języku polskim, podczas którego dokładnie omówiony zostanie temat ubóstwa energetycznego, jak również wsparcie i materiały oferowane przez EPAH, proces aplikacyjny, zakres udzielanej pomocy technicznej oraz szczegóły dotyczące późniejszej współpracy pomiędzy beneficjentem a wyznaczonym ekspertem.

Webinarium odbędzie się 4 lutego br. o godzinie 11. Program wydarzenia obejmuje następujące punkty:

  • Zjawisko ubóstwa energetycznego w Europie i Polsce – aktualna sytuacja, metodologia, analizy zjawiska, wyzwania i możliwe rozwiązania
  • Centrum Doradcze ds. Ubóstwa Energetycznego (EPAH) – co nowa europejska inicjatywa oferuje gminom?
  • Program Wsparcia Technicznego dotyczącego przeciwdziałania zjawisku ubóstwa energetycznego – szczegóły dotyczące programu, naboru wniosków oraz przyszłej współpracy.

Rejestracji dokonać można TUTAJ.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024