Według PGE GiEK, która jest właścicielem Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni, rozstrzygnięcie NSA dotyczy wyroku z lutego 1 lutego 2022 r.
Zaskarżony wyrok WSA
WSA uchylił wówczas postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w sprawie nadania decyzji środowiskowej Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 21.01.2020 r. rygoru natychmiastowej wykonalności. Postanowienie to dotyczyło kontynuacji wydobycia węgla w kopani Turów.
Wyrok WSA został zaskarżony przez PGE GiEK, a NSA uchylił go 18 marca i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia – podała spółka w komunikacie.
“W ustnych motywach NSA podzielił argumentację PGE GiEK wskazując m.in. jako błąd oparcie wyroku WSA według stanu prawnego i faktycznego późniejszego niż stan dnia wydania ostatecznego postanowienia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, w szczególności w oparciu o postanowienie wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie wstrzymania wydobycia w Kopalni Turów, wydane później, które to postanowienie ostatecznie utraciło moc wobec wycofania skargi wniesionej do TSUE przez stronę czeską” – czytamy w komunikacie.
Decyzja środowiskowa znów w mocy
W komunikacie zaznaczono też, że wyrok NSA uchylający wyrok WSA i przekazujący sprawę do ponownego rozpoznania, przywrócił rygor natychmiastowej wykonalności dla decyzji środowiskowej.
“Rygor natychmiastowej wykonalności – zgodnie z literą prawa – nadawany jest decyzjom administracyjnym w przypadku konieczności zabezpieczenia ochrony zdrowia i życia, interesu społecznego i ważnego interesu strony. W tej sytuacji wiąże się z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz ciepła okolicznym mieszkańcom” – dodają przedstawiciele spółki.
Komentarze (0)