Trzydniowe spotkanie poświęcona tej tematyce rozpoczęło się w godzinach popołudniowych 2 marca w Krakowie.
Konferencja pod patronatem magazynu „Recykling” organizowana jest przez Instytut Metali Nieżelaznych, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych, Izbę Gospodarczą Metali Nieżelaznych i Recyklingu oraz Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu. Blisko 35 referatów świadczy o tym, jak wiele się dzieje w tym sektorze gospodarki.
– Zdajemy sobie sprawę, jak narastającą rolę odgrywa recykling, a w szczególności recykling metali nieżelaznych – tymi słowami rozpoczął konferencję Zbigniew Śmieszek, dyrektor Instytutu Metali Nieżelaznych, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i techników Metali Nieżelaznych. Wspomniał, że instalacje recyklingu muszą reprezentować wysoki poziom z uwzględnieniem ekonomii prowadzonych procesów recyklingu.
Różnorodność procesów wymaga nowych badań w zakresie technologii oraz urządzeń. Podobnie uważa dyrektor Henryk Karaś z KGHM Polska Miedź, który zauważa ogromny potencjał dla przedsiębiorców w przetwarzaniu złomu. – Bazą jest przetwórstwa złomów, szczególnie w koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym – wyjaśniał H. Karaś. W tym kierunku zmierza już ZGH „Bolesław”, bowiem prowadzone są tam efektywne działania w zakresie odzysku i recyklingu cynku. Szeroko o aspektach zarówno technologicznych jak i inwestycjach dotyczących wtórnego przerobu odpadów poflotacyjnych zawierających cynk opowiadała prezes tego zakładu Bogusław Ochab.
Pieniądze na innowacje w recyklingu
By gospodarka związana z recyklingiem mogła dalej w tym tempie się rozwijać, wymagane są inwestycje oraz innowacyjne technologie. Wspomóc je mogą dotacje z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Sektorowego Innowacyjny Recykling. Powstał on z inicjatywy Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu (IGMNiR) i stowarzyszeń branżowych – Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych, Polski Związek Producentów Kruszyw, Związek Pracodawców „Polskie Szkło”, Centrum Kooperacji Recyklingu – not for profit system Sp. z o. o., Instytut Metali Nieżelaznych, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, Instytut Technologii Drewna – tworzących Konsorcjum.
– Recykling to jeden z najmłodszych, a jednocześnie najbardziej innowacyjnych sektorów polskiej gospodarki – mówi Kazimierz Poznański, prezes IGMNiR. Wyjaśnia, że celem programu jest rozwój innowacyjnych technologii recyklingu w wybranych branżach gospodarki (metale nieżelazne, materiały budowlane, ceramika, kruszywa, wyroby drewniane). Będzie on realizowany w ramach I Oś Priorytetowa Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. O jakim budżecie mowa? Pula dla nowych inicjatyw w latach 2016-2020 wynosi 625 mln zł, a ubiegać się o nią mogą wszystkie podmioty gospodarcze działające w obrębie sektora.
W dalszej części konferencji jej uczestnicy skupią się m.in. na aspektach metali w tematach związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym, przetwarzaniu akumulatorów wraz z określeniem wydajności procesu recyklingu w ZUO Gorzów Wielkopolski czy też przerabianiu ocynkowanych odpadów opakowaniowych z blachy stalowej. Przedstawiciele różnych zagranicznych firm ukażą, z jakimi borykają się problemami na etapie przetwarzania metali, szczególnie z radioaktywnymi metalami.
Komentarze (0)